Mamy 7 nowych kapłanów!

„Oby z waszych ust nigdy nie padło zdanie <<nie mów nikomu>>” – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski, zwracając się do 7 diakonów przyjmujących dzisiaj święcenia prezbiteratu. Uroczystość miała miejsce w sobotę, 25 maja 2019 r. w Bazylce Katedralnej. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Marian Florczyk, bp Andrzej Kaleta oraz biskup piński Antoni Dziemianko.

W homilii bp Piotrowski przedstawił postać św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów, jako wzór kapłańskiego życia. – „Jest wzorem gorliwości kapłańskiej dla wszystkich pasterzy. Sekret jego wielkoduszności kryje się w jego oddanej miłości do Boga, przeżywanej bez miary w stałym odpowiadaniu na miłość objawioną w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym. To właśnie stąd bierze początek jego pragnienie uczynienia wszystkiego dla ratowania powierzonych sobie dusz, odkupionych przez Jezusa Chrystusa za wielką cenę i przywrócenia ich wszystkich, bez wyjątku, do miłości Bożej” – przypomniał biskup Jan Piotrowski.

Pasterz naszej diecezji zwrócił się także do nowych kapłanów: – „Nie bójcie się iść i nieść Chrystusa w każde środowisko, aby wszyscy poczuli jego miłosierdzie i odkupieńczą miłość. Chcę wam dziś powiedzieć, abyście się nie dali uwieść „łabędziemu” śpiewowi świata, ale waszym świętym i nienagannym życiem, gorliwością pasterską i dobrymi obyczajami zagrali tak piękną i pełną harmonii melodię, aby jej brzmienie przyprowadziło do Chrystusa wszystkich” – dodał.

Po wygłoszonym słowie do wiernych zebranych w kieleckiej katedrze odbył się obrzęd święceń. Uroczyście odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Następnie biskup Jan Piotrowski udzielił sakramentu kapłaństwa siedmiu diakonom, którzy ukończyli 6-letnią formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Msza św. w Bazylice Katedralnej była jednocześnie pierwszą Mszą, którą koncelebrowali nowi prezbiterzy.

Przed neoprezbiterami czas prymicji w swoich rodzinnych miejscowościach, ale również początek pracy duszpasterskiej. – „To wielkie święto i przełomowe wydarzenie w moim życiu, bo Kościół uznał mnie za godnego wejścia na drogę kapłaństwa i mam nadzieję, że będzie to również droga do świętości. Sześć lat w seminarium było wspaniałą formacją duchową i intelektualną. Teraz trzeba robić to, do czego nas pośle biskup i trzeba być temu wiernym. Chciałbym robić to najlepiej, jak umiem i wierzę, że Duch Święty da mi siłę i mądrość do wypełniania swoich zadań – mówi ks. Mateusz Szostak, pochodzący z parafii w Daleszycach.

– „To najważniejszy dzień w życiu, ponieważ dzisiaj odpowiadamy całym sercem Bogu „tak” na niezasłużony dar, jakim jest Boże powołanie. Chcemy służyć Panu Bogu i ludziom najlepiej jak umiemy” – dodaje z kolei ks. Ireneusz Kamiński, neoprezbiter z parafii Kościelec.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć

>> Relacja na stronie Radia Kielce

NOEPREZBITERZY 2019