Mamy 7 nowych księży!

„Dziś po ludzku dopełnia się to, co w Wielki Czwartek wybrzmiało z ust Jezusa kiedy swoich apostołów uczynił kapłanami” – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski udzielając siedmiu diakonom święceń prezbiteratu w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Mszę św. z biskupem kieleckim koncelebrowali m.in. bp Marian Florczyk, biskup-senior Kazimierz Ryczan, księża profesorowie, księża proboszczowie nowych prezbiterów oraz wielu innych kapłanów.

- „Kapłaństwo nie jest drogą realizacji samego siebie, swoich marzeń i planów. Jest ono zakorzenione w Bożej miłości, a jego idealnym wzorcem jest Jezus Chrystus. W  Nim i przez Niego objawia się najdoskonalej oblicze kapłaństwa Nowego Przymierza” – mówił dalej bp Piotrowski.

Podczas obrzędu święceń biskup, który należy do grona następców Apostołów, nałożył ręce na głowę każdego z diakonów, udzielając im przez to szczególnej mocy Ducha Świętego, dzięki której stali się prezbiterami Kościoła. Ksiądz Biskup namaścił  także ich dłonie olejem Krzyżma Świętego na znak ich uczestnictwa w posłannictwie Chrystusa. Z rąk pasterza diecezji nowo wyświęceni przyjęli namaszczonymi dłońmi dary chleba i wina, które mocą Ducha Świętego i przez posługę kapłanów stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciel nowych prezbiterów podziękował Bogu za rodziców, którzy przekazali im dar wiary oraz za księży Profesorów, którzy przez sześć lat przekazywali im wiedzę teologiczną, a także za kapłanów, którzy pozwolili odkryć im powołanie.

Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił chór Bazyliki Katedralnej oraz chór kieleckiego seminarium pod dyrekcją ks. Michała Olejarczyka.

Od najbliższej niedzieli nowo wyświęceni kapłani w swoich rodzinnych parafiach będą sprawować swoje Msze Święte prymicyjne, podczas których udzielą wiernym specjalnego błogosławieństwa przez nałożenie rąk.

Jednym z nowo wyświęconych prezbiterów jest ks. Grzegorz Nowak z parafii Tczyca. Zapytany o osobiste cele na kapłańską drogę mówił, że przede wszystkim chce do końca pozostać wierny składanym przyrzeczeniom. – „Do tej pory my rozeznawaliśmy, że to jest nasza droga, a teraz otrzymaliśmy ze strony Kościoła potwierdzenie, że nas na tej drodze chce. Chciałbym pozostać wierny temu, co przyrzekałem i Kościół, którego stałem się kapłanem przedstawić jako wiarygodny. Chciałbym swoim życiem potwierdzić jego orędzie” – mówił chwilę po uroczystościach.

NEOPREZBITERZY 2017

Ks. Sylwester Durlik
z parafii Wniebowzięcia NMP w Samsonowie

Ks. Krzysztof Kaczor