Masłów: bp Florczyk poprowadził Drogę Krzyżową

W historycznym miejscu obecności bł. Jana Pawła II na Kielecczyźnie – na lotnisku w Masłowie, odbyła się 25 marca 2013 r. terenowa Droga Krzyżowa, upamiętniająca w specjalnych rozważaniach nauczanie papieskie. Pomimo 10-stopniowego mrozu uczestniczyło w niej co najmniej kilkaset osób.

Drogę Krzyżową poprzedziła Msza św. w kościele Przemienienia Pańskiego w Masłowie. Po Eucharystii uformowała się procesja pasyjna, którą tradycyjnie prowadził bp Marian Florczyk oraz kapłani z dekanatu. Wierni przybyli z lampionami. Droga Krzyżowa oznakowana kamieniami z piaskowca wyznaczającymi kolejne stacje, prowadzi od kościoła ulicami Masłowa, na lotnisko aeroklubu, gdzie w 1991 r. wylądował Papież i gdzie odprawił Mszę św. Znajduje się tam pamiątkowa płyta.

Rozważania przy poszczególnych stacjach dotyczyły głównie problematyki cierpienia i choroby, interpretacji tego zagadnienia w nauczaniu Jana Pawła II, a szczególnie tych wątków, w których Ojciec Święty solidaryzuje się z chorymi, niepełnosprawnymi, cierpiącymi. Rozważania przy pierwszej stacji odczytał wójt Masłowa – Włodzimierz Korona, a kolejne – członkinie kół gospodyń wiejskich, koła seniora, młodzież. Oprawę muzyczną zapewnił Chór „Masłowianie”.

Na zakończenie bp Florczyk podziękował uczestnikom, którzy wzięli udział w nabożeństwie pomimo bardzo złych warunków pogodowych i udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Takie modlitewne spotkania z udziałem zazwyczaj kilku tysięcy osób odbywają się w Masłowie od śmierci Jana Pawła II w 2005 r. - jako nawiązanie do wielkiego zgromadzenia wiernych, przybyłych na lotnisko zaraz po śmierci Ojca Świętego. Wówczas na lotnisku zebrało się ok. 20 tys. osób, które ułożyły duży krzyż ze zniczy.

W Masłowie jest sprawowana od tego czasu Msza św. w rocznicę śmierci papieża (w tym roku nabożeństwo odbyło się wcześniej, ze względu na Wtorek Wielkanocny przypadający w samą rocznicę).

Z kolei w czerwcu – na pamiątkę lądowania papieża w Masłowie 3 czerwca 1991 r. – spotykają się tu niepełnosprawni z całej diecezji, również z udziałem bp. Mariana Florczyka.

dziar
tekst za: www.ekai.pl