Masłów: papieska Droga Krzyżowa w miejscu modlitwy bł. Jana Pawła II - galeria

2 kwietnia w rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II bp Marian Florczyk przewodniczył Mszy św. i nabożeństwu terenowej Drogi Krzyżowej w Masłowie, gdzie papież 3 czerwca 1991 r. spotkał się i modlił z mieszkańcami ziemi świętokrzyskiej. Pamiętna Msza św. odbywała się podczas burzy i nawałnicy.

Spotkanie w ramach papieskiej rocznicy rozpoczęła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w kościele parafialnym w Masłowie.

W homilii bp Florczyk zauważył, że Jan Paweł II był światłem dla nas, współczesnych. Gdy odszedł, zabrakło autorytetów na jego miarę, które wskazywałyby wiernym i oświetlały pewną, właściwą drogę.

Po Mszy św. rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która prowadziła od głazu przy kościele upamiętniającego pobyt bł. Jana Pawła II w Masłowie do symbolicznej płyty papieskiej przy lotniku na terenie aeroklubu.

Rozważania przygotowane przez koła gospodyń wiejskich nawiązywały do życia i nauczania papieża oraz do problematycznych kwestii, na ile współcześni Polacy ocalili duchowe dziedzictwo i spuściznę papieża.

W uroczystości uczestniczyło zaledwie kilkaset osób. Licznie stawili się bożogrobcy z Miechowa, strażacy i koła gospodyń wiejskich.

Parafia w Masłowie była erygowana w 1918 r. przez bp. Augustyna Łosińskiego, wydzielono ją z macierzystej parafii św. Wojciecha w Kielcach. Kościół murowany zbudowano w latach 1926-1937 na miejscu drewnianego z 1835 r., był konsekrowany 5 VI 1960 r. przez bpa Jana Jaroszewicza. Prace remontowe prowadzono w kościele w 1977 i 1983 r. Kapitalny remont organów przeprowadzono w 1992 r., polichromię odnowiono w 1993 r.

Obecnie parafia liczy ponad 3 tys. wiernych. W Masłowie odbywają się uroczystości związane z obecnością tutaj bł. Jana Pawła II, który odprawił na lotnisku Eucharystię 3 czerwca 1991 r. dla mieszkańców ziemi świętokrzyskiej podczas pielgrzymki do Ojczyzny.

Lotnisko w Masłowie powstało w 1937 r. Posiada pas startowy o długości 900 metrów.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński, Studio "Kamyk"