Męczennicy z Peru - patronowie naszych czasów

W ostatnią niedzielę maja do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej zostały uroczyście wprowadzone relikwie błogosławionych męczenników z Peru: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Aktu wprowadzenia dokonali Ojcowie Franciszkanie z Krakowa.

Po odczytaniu certyfikatu autentyczności o. Dariusz przekazał relikwiarz z relikwiami na ręce ks. proboszcza Janusza Mularza. W homilii nasz gość, który również wiele lat pracował na misjach w Peru, opowiedział o pierwszych polskich misjonarzach męczennikach.

- „Błogosławieni Zbyszek i Michał zostali obrani jako szczególni obrońcy przed szerzącym się terroryzmem. Za ich wstawiennictwem wierni podejmują tzw. Krucjatę różańcową i modlą się o pokój i zgodę na całym świecie. Czy nie są to patronowie czasów, w których żyjemy?” – pytał podczas homilii o. Dariusz.

Na zakończenie każdej Mszy św. wszyscy wierny obecni w kościele oddawali cześć relikwiom błogosławionych męczenników z Peru. Odtąd w każdy 7 dzień miesiąca (7 czerwca dzień liturgicznego wspomnienia męczenników) kazimierska wspólnota parafialna p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego będzie podejmować modlitwę różańcową, prosząc za wstawiennictwem męczenników o pokój na świecie – szczególnie o zaniechanie szerzenia się terroryzmu.

Specjalny relikwiarz został ufundowany przez rodziców tegorocznych dzieci I-komunijnych i rodziców młodzieży, która przyjęła Sakrament Bierzmowania.

Stara, albo „dolna” parafia w Kazimierzy Wielkiej posiada relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które są czczone w Uroczystość Odpustową oraz w Wielkim Poście po Gorzkich Żalach; św. Jana Pawła, ku czci którego jest odprawiane nabożeństwo papieskie w każdy I czwartek miesiąca i św. Rity, którą kazimierzanie i liczna rzesza pielgrzymów szczególnie czci każdego 22 dnia miesiąca. Od dzisiaj kolejnymi patronami zostają błogosławieni męczennicy z Peru.

xmhas

>> Galeria zdjęć (Foto: Zdzisław Pilarski)

>> meczennicy.franciszkanie.pl