Mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

16 października 2018 r. minie 40 lat od dnia wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W wigilię tej rocznicy, w Bazylice Katedralnej w Kielcach została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Jak podkreślił ordynariusz diecezji kieleckiej, w dziejach narodu i państwa Polskiego od ponad tysiąca lat jest obecny Kościół, Chrystusowa wspólnota wiary ze swoją misją – głoszeniem Ewangelii. Biskup Jan Piotrowski w homilii wspominał wielkiego Papieża Polaka. – „40 lat temu, 16 października około godziny 19.00 z Watykanu wybrzmiały znamienne słowa Habemus papam, jest nim kardynał Karol Wojtyła. Dla Kościoła powszechnego zaczął się kolejny 264. pontyfikat naznaczony imieniem dwóch apostołów,  Jana i Pawła. Nie będę wyliczał duchowych dokonań Ojca Świętego Jana Pawła II, ale razem z wami chcę dostrzec na nowo duchowe dobra jakie nam ukazał. On sam naznaczony głębokim humanizmem i szacunkiem do człowieka, a nade wszystko głęboką wiarą, przypomniał nam, że Jezus Chrystus jest jedynym Odkupicielem człowieka” – mówił bp Piotrowski.

W ciągu kolejnych 27 lat posługiwania na Stolicy Apostolskiej Jan Paweł II przewodniczył ponad tysiącu audiencji generalnych, odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 140 na terenie Włoch. Łącznie poza terenem Włoch Jan Paweł II spędził ok. 7% pontyfikatu. Złożył 300 wizyt w rzymskich parafiach. Napisał 14 encyklik, 12 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 41 listów apostolskich i 25 listów „motu proprio”. Dokonał kanonizacji blisko 500 osób (ok. 400 z nich to męczennicy), beatyfikował 1320 sług Bożych (w tym ponad 1000 męczenników). Odbyło się 8 konsystorzy związanych z kreacją nowych kardynałów, 6 zgromadzeń generalnych synodu biskupów.

Powyższe dane statystyczne nie oddają jednak nawet skrawka ogromnego dziedzictwa nauczania i pontyfikatu pierwszego w dziejach Kościoła Papieża-Polaka. Przez 27 lat, jakie upłynęły od chwili objęcia przez Karola Wojtyłę godności Następcy Piotra, zmienił się Kościół i świat. Jan Paweł II, mimo postępującej choroby, nigdy nie przestał być świadkiem Chrystusowej Ewangelii.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. Jego następcą na stolicy Piotrowej został kard. Józef Ratzinger, który przyjął imię Benedykt XVI. 29 czerwca 2005 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Jego beatyfikacji dokonał w Rzymie na Placu Świętego Piotra papież Benedykt XVI w dniu 1 maja 2011 r. Kanonizacja bł. Jana Pawła II odbyła się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. Przewodniczył jej papież Franciszek.

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM