Młodzi z Kolumbii przybyli do Kazimierzy Wielkiej

W czwartek, 21 lipca 2016 r. kilkanaście minut po godz. 16.00 na Rynku powitaliśmy pierwszych pielgrzymów, którzy już przybyli do Kazimierzy Wielkiej, aby uczestniczyć w etapie centralnym ŚDM. Przyjechały dwie osoby z Kolumbii (Ameryka Południowa).

Po powitaniu okazało się, że nasi goście posługują się tylko językiem hiszpańskim (z angielskim mieli problemy – zresztą podobnie, jak my). Jakoś na migi wytłumaczyliśmy im, że idziemy się odświeżyć na plebanię.

Przy laptopie już nie było problemu z porozumieniem się, bowiem niezawodnym okazał się translator Google.pl. Po wpisaniu tekstu w języku polskim od razu mieliśmy tłumaczenie na język hiszpański i odwrotnie.

Zastanawialiśmy się, czemu nasi goście przyjechali już dzisiaj? Okazało się, że samolot którym lecieli z opóźnieniem wylądował w Krakowie i grupa z Katowic, która miała ich zabrać na etap diecezjalny odjechała z Krakowa bez nich. Udali się więc do Komitetu ŚDM w Krakowie i ci postanowili wysłać ich do Kazimierzy, bo i tak mieli do nas przybyć, ale dopiero w poniedziałek.

Dowiedzieliśmy się, że lot z ich miejscowości zamieszkania do Krakowa (sam lot bez postojów na lotnisku) trwał 15 godzin. Christian i Carolin śpiewają w parafialnym zespole i grają na różnych instrumentach. Christian zaśpiewał nam po hiszpańsku hymn Światowych Dni Młodzieży.

Po krótkim odpoczynku wyszliśmy na ulice naszego miasta. Poszliśmy do kościoła – nasi goście widząc grotę zapytali czy nasz kościół to jakieś sanktuarium... Potem poszliśmy na frytki i lody. Na koniec pokazaliśmy im zbiornik retencyjny, przy którym w środę będzie głoszona katecheza. Christian i Carolin byli zachwyceni ciszą, jaka panuje w naszym mieście i czystością ulic i chodników.

Chodząc po mieście dało się zauważyć wielkie zainteresowanie naszych mieszkańców wizytą gości z Kolumbii. A to tylko dwie osoby. Najlepsze dopiero przed nami, gdy na ulice Kazimierzy wyjdzie około tysiąca osób - z różnych krajów świata. Mamy już potwierdzone, że w naszym powiecie będą: Brazylijczycy, Portugalczycy, Słowacy, Niemcy oraz mieszkańcy Paragwaju, Peru i Dominikany. Taka okazja do promocji naszego miasta może już nigdy się nie powtórzyć...

xmhas

Zobacz: Relacja na stronie parafialnej