Młodzież przygotowuje się do wyjazdu na ŚDM w Rio de Janeiro

Uczestnictwo w katechezach, świadectwa w wielu parafiach diecezji, połączone z kwestą spotkania na dniach skupienia – w ten sposób około stu młodych osób z diecezji kieleckiej przygotowuje się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu Rio de Janeiro w Brazylii.

Przygotowania odbywają się w obrębie dwóch grup: neokatechumenalnej i związanej z Ruchem Światło – Życie.

Wśród 60 członków neokatechumenatu od ponad roku odbywają się przygotowawcze spotkania formacyjne i katechezy w kaplicy Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Stanisława Kostki.

Przygotowania są również okazją do akcji ewangelizacyjnych, przeprowadzanych w wielu parafiach diecezji kieleckiej, np. w Psarach, Chmielniku, Wiślicy, Miedzianej Górze, Nowym Skoszynie, Bodzentynie i Lisowie.

Młodzi ewangelizatorzy odwiedzają parafie w niedzielę. Na każdej Mszy św. głoszą świadectwa, modlą się z parafianami i kwestują na rzecz wyjazdu do Rio, tańcem i śpiewem wielbiąc Boga. Od kilku tygodni uczą się również języka portugalskiego.

Poza neokatechumenatem, kandydaci z diecezji kieleckiej do uczestnictwa w ŚDM to członkowie Ruchu „Światło – Życie”. - Mamy już komplet chętnych do grupy diecezjalnej, czyli 40 osób – informuje ks. Sławomir Sarek, rzecznik diecezji kieleckiej. Zapowiada także kwestę na ten cel w parafiach, która odbędzie się w Niedzielę Palmową.

Środowisko „oazowe” prowadzi swoje przygotowania w pięciu grupach: trzech kieleckich oraz dwóch akademickich dla studentów kieleckich poza diecezją – w Krakowie i Warszawie.

Podczas ŚDM w Rio pielgrzymom z diecezji kieleckiej będzie towarzyszył bp Kazimierz Gurda oraz czterech księży. Koszty podróży i trzytygodniowego pobytu w Rio wahają się od 4,5 do 5 tys. zł.

ŚDM w Rio de Janeiro odbędą się w dniach od 23-28 lipca pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19). W orędziu na ŚDM papież Benedykt XVI wezwał młodych do proponowania swym rówieśnikom spotkania z Chrystusem i do bycia misjonarzami nowej ewangelizacji.

ŚDM są przeznaczone dla osób młodych w wieku 16-35 lat, które akceptują pielgrzymkowy charakter wyjazdu i pragną przeżyć radosne spotkanie młodych całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem.

dziar
tekst za: www.ekai.pl