Modlitewne czuwanie w Szczaworyżu

W środę, 11 października 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu odbyło się szóste i ostatnie w tym roku czuwanie modlitewne.

Ks. proboszcz Stanisław Kondrak bardzo serdecznie przywitał wszystkich przybyłych do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu i podkreślił, że to szczególny czas, w którym pamiętamy o modlitwie różańcowej. Karolina Kępczyk w zaprezentowanym referacie przybliżyła historię Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Za sprawą licznie otrzymywanych łask: nawrócenia, uzdrowienia, macierzyństwa i ojcostwa w tym Sanktuarium, Maryja stała się nadzieją dla każdego. Łaskami słynąca figura Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach była koronowana w dniu 7 września 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa. Matka Boża w Sanktuarium Loretańskim w Piotrkowicach zaprasza wszystkich pielgrzymujących po drogach tego świata, a więc i nas.

W drugim referacie Dorota Tokarska opowiedziała o Matce Bożej Szkapleżnej w Daleszycach. Kościół w Daleszycach to jedno ze starszych miejsc kultu maryjnego, Sanktuarium, gdzie od wieków czczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Szkaplerznej, nazwanej Daleszycką, W niedzielę na pierwszej Mszy św. następuje uroczyste odsłonięcie słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Szkaplerznej z XVI w. Obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W XVII w. został uznany za cudowny i przyozdobiony srebrnymi sukienkami, koroną i berłem.

W czasie modlitwy różańcowej wokół kościoła rozważane były Tajemnice Światła, a rozważania przygotowały Róże różańcowe z Błońca. Mszę św. o godz. 19.00 koncelebrowało 9 prezbiterów pod przewodnictwem ks. kan. Tadeusza Śliwy – proboszcza parafii w Sokolinie. W homilii ks. Łukasz Bucki przypomniał wydarzenia sprzed 100 lat, kiedy to 13 października 1917 r. w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji. Tak jak 100 lat temu znaleźli się ludzie, którzy kpili z cudownych objawień Maryi, tak i współcześnie są tacy, którzy kpią ze wspaniałej inicjatywy, która zrodziła się ostatnio w naszej Ojczyźnie – w dniu 7 października tysiące Polaków zgromadziło się na granicach Polski i w modlitwie różańcowej polecało nasz kraj i modliło się o pokój na świecie. Maryja była, jest i pozostanie naszą nadzieją, podkreślił na koniec homilii ks. Łukasz Bucki cytując słowa Jana Lechonia opisujące Maryję: „Która perły masz od królów, złoto od rycerzy, w którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy”.

W czuwaniu modlitewnym wzięło udział 130 osób z parafii z Kielc, Krakowa, Nowego Korczyna, Buska-Zdroju, Miechowa, Pacanowa, Sokoliny, Czyżowa, Daleszyc i mieszkańcy parafii Szczaworyż. Na zakończenie ks. proboszcz Stanisław Kondrak serdecznie podziękował wszystkim za przybycie, modlitwę i zaprosił na kolejne spotkanie w następnym roku, które rozpocznie się o godz. 18.00, 9 maja 2018 r.

Krzysztof Dziarmaga

Foto: Krzysztof Dziarmaga