Modlitwa za zmarłych Biskupów Kieleckich

Bp Jan Piotrowski oraz bp Marian Florczyk i bp senior Kazimierz Ryczan modlili się w Dzień Zaduszny w kieleckiej Bazylice Katedralnej za zmarłych biskupów. Dla wiernych była możliwość zejścia do krypty, gdzie spoczywają biskupi ordynariusze i sufragani kieleccy.

Wieczornej Mszy św. w Dzień Zaduszny przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który także wygłosił homilię, nawiązując w niej do wiary w świętych obcowanie i potrzebie modlitwy za zmarłych.

„Boża miłość nasącza każde życie, które ją przyjmuje” - mówił bp Piotrowski, analizując zarazem „dar świętości”, która zawsze jest „wzorem do naśladowania”, stawiając pytania również o tych, których „miłość i łaska zatrzymały się na sobie”.

Biskup zaznaczył, że już dziedzictwo Starego Testamentu wskazuje potrzebę modlitwy za tych, którzy odeszli, m.in. w Księdze Machabejskiej jest mowa o tym, że trzeba modlić się za zmarłych, z kolei Księga Mądrości przypomina, że Bóg stworzył człowieka dla nieśmiertelności.

„Ostatnie słowo zawsze należy do Boga, nawet, jeśli oczy i ludzkie sądy czynią inaczej” – mówił bp Piotrowski, przypominając, że „rozum nie widzi tego, co dzieje się z duszą, choć widzi ludzkie objawy umierania”.

Postawił także pytanie, czy chcemy i czy umiemy modlić się za zmarłych, zachęcił, abyśmy byli „wspaniałomyślni” w ofiarowaniu modlitw za nich, gdyż „skarbiec modlitw Kościoła jest do ich dyspozycji”.

Biskup zauważył, że choć nie każde życie ludzkie zasługuje od razu na nagrodę, to każde, jak uczy m.in. papież Franciszek, zasługuje na miłosierdzie.

„Nasza modlitwa za zmarłych czyni nas wielkimi” – mówił bp Jan Piotrowski, zachęcając szczególnie do modlitwy za biskupów kieleckich.

W krypcie Bazyliki Katedralnej pochowanych jest pięciu biskupów: Wojciech de Boża Wola Górski (rządził diecezją w latach 1807-18), Tomasz Teofil Kuliński (1870-1907), Augustyn Łosiński (1910-1937), Czesław Kaczmarek (1938-1963) i Jan Jaroszewicz (1957-1980), a także bp Maciej Majerczak, administrator apostolski diecezji w latach 1848-70.

W modlitwie wymieniano także biskupów pomocniczych, których w Kielcach pochowanych jest jedenastu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Realizacja i foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"