Modlitwy ku czi św. Rity w Kazimierzy

Każdego 22 dnia miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej odbywają się modlitwy za wstawiennictwem św. Rity i są święcone róże. Zapraszamy także osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi.

Św. Rita żyła w średniowieczu we Włoszech. W czasie życia zakonnego otrzymała jeden stygmat cierpienia Jezusa – otwartą ranę na czole po cierniu z korony, która wydawała okropny zapach, dlatego też Rita nie mogła opuszczać swojej celi. Kiedy Rita chciała udać się na pielgrzymkę do Rzymu, rana zaczęła wydawać zapach róż.

Róża stała się symbolem św. Rity i tradycyjnie przed kościołami, w dniu kiedy odprawiane są nabożeństwa, sprzedaje się te kwiaty. A widok tysiąca osób z bukietami róż podniesionymi do góry i modlącymi się do św. Rity, złamał już wątpliwości niejednego sceptyka, który nie wierzy w cuda.

W Kazimierzy Wielkiej róże są święcone już od ponad pół roku. Co miesiąc ludzi jest coraz więcej. Kult św. Rity jest bogaty w przesłania i symbole, ale dwa są najbardziej wyraźne: kolec z korony cierniowej symbolizuje ludzkie życie pełne cierpienia i bólu, zaś kwitnąca róża jest symbolem nadziei na przezwyciężenie trudności.

Msza św. z poświęceniem róż i modlitwami za wstawiennictwem św. Rity jest odprawiana w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej w każdy 22 dzień miesiąca o godz. 18.00. Wchodząc do kościoła można nabywać róże.