Morawica: Kilkaset osób na pielgrzymce pokutnej do Kalwarii Świętokrzyskiej

Kilkaset osób z ponad dwudziestu parafii uczestniczyło w  XVIII Wielkopostnej Pielgrzymce pokutnej do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy. Pielgrzymkę, połączoną z terenowym nabożeństwem Drogi Krzyżowej, zorganizowało Rycerstwo Niepokalanej Diecezji Kieleckiej. Pielgrzymka jest tradycyjnie organizowana na początku Wielkiego Postu.

Pielgrzymi spotkali się na porannych Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu NMP, odmówili także bolesne tajemnice różańca.

Eucharystii w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Morawicy przewodniczył franciszkanin o. Piotr Cuber z Oświęcimia – członek Zarządu Narodowego Rycerstwa Niepokalanej w Polsce.

W homilii mówił o różnorodności powołań: do życia zakonnego, rodzinnego, samotnego, małżeńskiego, ale i o dość powszechnym zapominaniu o „ostatecznym celu życia”. „Wszystkie swoje siły podporządkowujemy życiu doczesnemu, jakby życie na ziemi miało trwać bez końca” – mówił o Cuber.

Zestawił dwa przykłady dróg życia: o. Maksymiliana Kolbego i Rudolfa Hessa, których łączył przeżyty wiek – 47 lat, podobieństwo środowisk rodzinnych, katolickiego wychowania i służby ministranckiej, ale różniła cała dalsza droga życia. Hess został prawą ręką Hitlera i zbrodniarzem, a Maksymilian Kolbe – zakonnikiem i Rycerzem Niepokalanej. Ich drogi zeszły się w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie Hess był komendantem odpowiedzialnym za śmierć milionów ludzi, a Kolbe złożył ofiarę ze swego życia za współwięźnia. „Póki mamy czas, czyńmy dobrze” – apelował kaznodzieja.

Po Mszy św. pielgrzymi na Wzgórzu Kalwarii odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Pielgrzymi uczestniczyli także w nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego.

Kalwaria Świętokrzyska została zbudowana na wzgórzu (251 m.n.p.m.), w pobliżu zabezpieczonej i wstępnie wyremontowanej zabytkowej kaplicy Oraczewskich, oraz zbudowanego wcześniej (lata 70 XX wieku) kościoła w Morawicy.

Okazałe kaplice - stacje Męki Pańskiej, wykonano z morawickiego wapienia, w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie. W stacje wmurowano płaskorzeźby obrazujące Mękę Pańską oraz tablice granitowe z nazwą i tekstem biblijnym, którego wyboru dokonał ks. prof. Stanisław Czerwik. Na stacji XV umieszczono figurę Chrystusa mierzącą 2,4 metry i ważącą 1,5 tony.

W 1997 r. Kalwarię Świętokrzyską poświęcił bp Kazimierz Ryczan.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Program Pielgrzymki