Msza Krzyżma Świętego w Bazylice Katedralnej

Kapłani z całej diecezji zgromadzili się w Bazylice Katedralnej w Kielcach, by wspólnie z biskupami modlić się podczas Mszy Krzyżma Świętego - jedynej Mszy św. sprawowanej przed południem w Wielki Czwartek.

W homilii bp Piotrowski podkreślił, że „miłość i wierność kapłaństwa obowiązuje na zawsze, w chwilach dobrych i złych”. Przypomniał, jak ważne dla Jezusa było „dzielenie posiłków” z innymi, umiejętność słuchania, poznawania historii swoich rozmówców. „Powinniśmy naśladować Jezusa w docieraniu do innych w duchu szacunku i otwartości, aby dzielić się tymi darami, które otrzymaliśmy” – zaapelował kielecki ordynariusz.

Hierarcha podkreślił trwałość daru kapłaństwa. Wskazał, że dar kapłaństwa zachowuje swoją moc na wieki, „ponieważ Ten, który nas miłuje i nim obdarza, jest jego gwarantem". Zauważył, że świat nadal potrzebuje „nowiny miłosierdzia” oraz, że kapłańska służba ma być upodobnieniem do służby Jezusa, który „nie przyszedł, aby mu służono tylko, aby służyć”.

Przywołując nauczanie Ojców Kościoła biskup kielecki podkreślił, iż „kapłaństwo ma podtrzymywać obraz Boży w człowieku”, zachęcał także do „odnowienia daru miłosierdzia i odnowy”, nazywając kapłanów „misjonarzami miłosierdzia”.

Dziękując kapłanom za ich świadectwo i służbę, bp Piotrowski prosił wiernych o modlitwę za kapłanów pracujących w diecezji i na misjach.

Podczas Mszy św. zostały poświęcone oleje krzyża i olej sakramentu chorych. Biskup mianował także nowych kanoników kapituł: katedralnej w Kielcach, wiślickiej i miechowskiej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Zobacz: Relacja na stronie WSD