Msza Krzyżma w duchowej łączności kapłańskiej

Ufam, że przyjdzie oczekiwany przez nas wszystkich dzień, kiedy w łączności z biskupem i biskupami pomocniczymi odnowicie swoje przyrzeczenia – mówił do kapłanów podczas Mszy Świętej Krzyżma w kieleckiej katedrze bp Jan Piotrowski.

Msza Święta Krzyżma gromadziła co roku w Bazylice Katedralnej setki kapłanów z całej diecezji. W tym roku Eucharystię razem z bp. Janem Piotrowskim koncelebrowali jedynie jego najbliżsi współpracownicy. W homilii biskup kielecki wspomniał o obecnej, nadzwyczajnej sytuacji w jakiej znajduje się cały świat.

–  Żaden kapłan w Polsce i w diecezji kieleckiej nie pamięta takiego Wielkiego Czwartku, który nie pozwalałby na tworzenie oczekiwanej i chcianej według zwyczajów i wymogów liturgicznych wspólnoty na Mszy Krzyżma Świętego. Z pokorą przyjmujemy to doświadczenie ufając, że Bóg w swojej odwiecznej miłości daje nam ważny znak do odczytania. Dziś już przynajmniej jedno wiemy: nie wszystko od nas zależy. Nie myślę tylko o ograniczeniach administracyjnych, ale i o tym, co dzieje się na świecie i wokół nas z powodu panującej pandemii – mówił biskup Jan Piotrowski.

Pasterz naszej diecezji przypomniał także, że realizacja powołania kapłańskiego nie wyklucza trudów i przeciwności z życia kapłanów. – Powołanie kapłańskie jest nie tyle naszym wyborem, ile odpowiedzią na wezwanie wołającego Pana: „Pójdź za Mną”. Warto więc nieustannie powracać do tych fragmentów Ewangelii, które pokazują nam Jezusa, który się modli, wybiera i powołuje, abyśmy mu towarzyszyli, aby mógł nas posyłać na głoszenie Ewangelii – tłumaczył bp Jan Piotrowski, który przypomniał także jak ważna jest posługa duszpasterska.

W takcie liturgii nie odbył się tradycyjny obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.

– Ufam, ze przyjdzie oczekiwany przez nasz wszystkich dzień, kiedy w łączności z biskupem i biskupami pomocniczymi odnowicie swoje przyrzeczenia i owe „Promitto”, czyli „Przysięgam”, aby dalej naśladować to co sprawujecie – zwrócił się do kapłanów biskup kielecki.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego