Msza św. na Kolporter Arenie kluczowym wydarzeniem ŚDM w naszej diecezji

Kilka tysięcy gości Światowych Dni Młodzieży z 28 krajów, wolontariuszy i kielczan modliło się na trybunach wokół ołtarza ustawionego na stadionie Kolporter Arena, podczas Mszy św. koncelebrowanej przez sześciu biskupów i setki kapłanów, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Eucharystyczne spotkanie połączono z uwielbieniem i adoracją.

Uczestnicy wydarzenia przemaszerowali najpierw w barwnym korowodzie z flagami swych państw – w Marszu Narodów – z Placu NMP spod katedry na kielecki stadion. „To była prawdziwa fiesta i ładunek radości, emocji, młodości w centrum Kielc” – uważa Katarzyna, która przyjmuje u siebie gości z Brazylii.

Wokół ołtarza na stadionie zostały umieszczone flagi narodów, a dekoracja była zainspirowana obrazem Bożego Miłosierdzia.

Bp Jan Piotrowski powitał uczestników w kilku językach, podobnie była czytana liturgia i sprawowana Eucharystia.

W homilii biskup Piotrowski mówił o łasce sakramentu chrztu świętego oraz o potrzebie świadectwa wiary – „świadectwa o Jezusie”, na które czekają ludzie na całym świecie, przypomniał także, że zwraca się do zebranych jako misjonarz. Podkreślał, że przez chrzest wszyscy uczestniczymy w misji głoszenia Chrystusa.

„Zanieśmy więc tęskniącym ludzkim sercom Jezusa – tam, skąd przybywamy, do Azji, Afryki, Ameryki i wielu krajów Europy. Dobro, jakim jest Jezus Chrystus, jest darem dla wszystkich” – mówił biskup kielecki.

Nawiązując do Starego Testamentu, biskup powiedział, że „Bóg dając się poznać Mojżeszowi, uczy nas, że nie jest Bogiem miejsca, ale Bogiem ludzi, Bogiem ludzkich serc”.

Bp Piotrowski zwrócił także uwagę, że każdy z wiernych ma swoją historię spotkania z Jezusem. Niezależnie od tego, jaka ona była, czy dokonała się przez jakieś zdarzenie czy świadectwo rodziców, misjonarzy, duszpasterzy – „każda z tych dróg była dobra i potrzebna”.

W tym kontekście zaznaczył jak niezwykle ważne na tej drodze jest świadectwo życia i nauki św. Jana Pawła II, patrona światowych Dni Młodzieży. – „Kto prawdziwie poznał Jezusa, jak pisał papież, nie może go zatrzymać dla siebie, ale powinien się nim wspaniałomyślnie podzielić” – powiedział biskup. Dodał także, że nie wolno nam się „zmęczyć głoszeniem Ewangelii”.

Po Mszy św. miała miejsce pantomima ewangelizacyjna, nagrodzona owacjami na stojąco, a po niej rozpoczął się Wieczór Uwielbienia. Koncert prowadził charyzmatyczny zespół: Inicjatywa Muzyczna Bliżej Boga, były modlitwy uwielbienia, pieśni o wylanie Ducha Świętego, a wszystko w obecności adorowanego na ołtarzu Najświętszego Sakramentu.

Setki ludzi skorzystało z sakramentu pokuty. W uroczystości uczestniczyli także licznie kielczanie – rodziny przyjmujące gości ze świata, było mnóstwo małych dzieci i starszych oraz osoby niepełnosprawne.

Sobotnie uroczystości upływające pod hasłem „Dzień Emmanuela – Jezus moim jedynym Panem i Zbawicielem” są kulminacyjnym punktem diecezjalnej części Światowych Dni Młodzieży w diecezji kieleckiej. Uczestnicy ŚDM będą przebywać w diecezji kieleckiej do poniedziałku 25 lipca.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Realizacja: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM