Nasi biskupi udali się na Rekolekcje

„Według miary daru Chrystusowego” pod takim hasłem w poniedziałek, 20 listopada, na Jasnej Górze rozpoczną się doroczne rekolekcje biskupów. Czterodniowe nauki rekolekcyjne będzie głosił ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Rekolekcje biskupów rozpoczną się w poniedziałek wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Zakończą się w czwartek Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom podczas rekolekcji będzie książka „Wstańcie, chodźmy!” Jana Pawła II.

Każdy dzień biskupi rozpoczną wspólną modlitwą. We wtorek Mszy św. z Jutrznią będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w środę zaś kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior krakowski. Apel Jasnogórski na zakończenie dnia poprowadzą w kolejnych dniach wieczorem: bp Marek Marczak, bp Michał Janocha oraz bp Zbigniew Zieliński. Środa, 22 listopada, będzie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

Jak co roku biskupi wysłuchają ośmiu nauk rekolekcyjnych. Wygłosi je tym razem ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Pierwsza,  poniedziałkowa konferencja zatytułowana jest „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). We wtorek biskupi wysłuchają kolejnych trzech konferencji: „Być w tym, co należy do Ojca” (por. Łk 2, 49); „Innego Parakleta dam Wam – On was wszystkiego nauczy” (J 14, 16.26) oraz „To czyńcie na Moją pamiątkę” (Łk 22, 19). W środę następnych trzech: „Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone” (J 20, 23); „O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” (J 14, 14) oraz „Idźcie i głoście: bliskie jest Królestwo niebieskie” (Mt 10, 7). Ostatniego dnia rekolekcji ks. Ptasznik wygłosi konferencję „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Równolegle z rekolekcjami biskupów odbędą się rekolekcje dla ich kierowców.

tekst za: episkopat.pl