Nasi księża mistrzami Europy

Złoty medal zdobyła Reprezentacja Polski Księży na XIV Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Halowej, które odbyły się w Pradze w dniach 17-20 lutego 2020 r.

W stolicy Czech, w pierwszym meczu nasi kapłani zremisowali 1-1 z Rumunią, potem pokonali Słowenię 3-0, Ukrainę 7-0 i z pierwszego miejsca w grupie awansowali do fazy pucharowej. W ćwierćfinale pewnie pokonali Białoruś 5-1. Niezwykle wyrównane i zacięte były mecze o medale. Nasi reprezentanci w półfinale dopiero w rzutach karnych pokonali Słowację 4-3 (w meczu było 0-0). W finale zmierzyli się z Bośnią i Hercegowiną. W normalnym czasie również nie padły bramki i potrzebne były rzuty karne. Lepiej je wykonywali Polacy i zwyciężyli 3-2. To już 7 złoty medal reprezentacji polskich duchownych wśród których wystąpiło 4 kapłanów z naszej diecezji.

MIstrzostwa w Pradze były przede wszystkim okazją do braterskiego spotkania, wymiany doświadczeń duszpasterskich, propagowania etycznych postaw w sporcie i zdrowego stylu życia. Kapłani mogli poznać specyfikę Kościoła katolickiego w Czechach i porozmawiać o różnych aspektach ewangelizacji, także poprzez sport. W Mistrzostwach wzięło udział 18 drużyn, wcześniejsze turnieje odbywały się m.in. w Chorwacji, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Portugalii, na Węgrzech, we Włoszech, na Białorusi, w Słowacji, Słowenii, a w 2011 r. w Polsce (w Kielcach).

Księża z diecezji kieleckiej w Reprezentacji Polski:

Ks. Marek Łosak (kapitan) - Parafia Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie

Ks. Mateusz Jędrocha - Parafia św. Marcina w Wodzisławiu