Nasza diecezja przygotowuje się do ŚDM w 2016 r.

Położona pomiędzy Warszawą a Krakowem diecezja kielecka spodziewa się od 5 do 6 tysięcy młodzieży, która przyjedzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka. Już teraz rozpoczynają się duchowe przygotowania do tego wydarzenia w parafiach.

ŚDM w Krakowie mogą przyciągnąć nawet 2 miliony osób. Kielce, położone na drodze do Warszawy i blisko Krakowa, staną się atrakcyjną lokalizacją dla uczestników. „Szacujemy wstępnie, że naszą diecezję może odwiedzić od pięciu do sześciu tysięcy młodych, dlatego ważną kwestią jest zaangażowanie parafii kieleckich i podkieleckich, które będą ich gościły. Wymaga to współpracy z proboszczami tych parafii i oczywiście z parafianami, z rodzinami, które przyjmą gości” – mówi ks. Sławomir Sarek, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w diecezji, który uczestniczył w pierwszym spotkaniu duszpasterzy młodzieży, organizowanym przez sekretariat ŚDM w Krakowie.

Ks. Sławomir Sarek podkreśla konieczność „zaktywizowania duchowego” młodych w parafiach, co warunkuje dobre przeżycie ŚDM. Wiąże się to z zawiązywaniem małych grup w parafiach, we wspólnotach, w szkołach, które będą się formowały w oparciu o konkretny program duszpasterski.

Duża odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na duszpasterzach parafialnych, odpowiedniej informacji, promocji tego wydarzenia przez Kościół, którą już została rozpoczęta.

W centrum ogólnopolskich przygotowań duszpasterskich jest Chrystus Miłosierny z sanktuarium w Łagiewnikach. Każda diecezja wybrała sobie własne motto ukazujące pewien aspekt Bożego Miłosierdzia. Diecezja kielecka zdecydowała się na motto „Emmanuel”. „Tutaj Bóg najwcześniej na ziemiach polskich objawił się „jako Bóg z nami” poprzez chrzest, jaki przyjęli Słowianie w obrządku wschodnim, w Państwie Wiślan” – wyjaśnia ks. Sarek.

Formacja ma trzystopniową formułę: kerygmat, liturgię, diakonię. Są cotygodniowe spotkania ze Słowem i Czat ze Słowem, podczas którego młodzi zaproszeni są do medytacji niedzielnej Ewangelii w oparciu o komentarz wideo, zamieszczony w internecie. Planowane są również spotkania w małej grupie, na których uczestnicy rozważają katechezy w oparciu o trzy błogosławieństwa: „błogosławieni ubodzy w duchu”, „…czystego serca”, „…miłosierni”. Trzeci aspekt przygotowań opiera się na cyklicznych spotkaniach w większej grupie młodych wspólnej modlitwie na Mszy świętej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl