NFZ ogranicza liczbę pacjentów w hospicjum Caritas

Dziesięciu, a nie piętnastu – jak planowano, pacjentów przebywa w otwartym 16 czerwca Hospicjum im bł. Matki Teresy z Kalkuty. „Nie ukrywam, że spodziewaliśmy się większego kontraktu z NFZ - na piętnastu pacjentów, bo o tym była mowa podczas otwarcia hospicjum” – mówi KAI ks. kan. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

Przypomina, że podczas otwarcia hospicjum ze strony dyrekcji NFZ w Kielcach padła deklaracja o kontrakcie na 15 łóżek. „Chcielibyśmy taki stan osiągnąć, zastanawiamy się, w jaki sposób finansować te piętnaście osób” – dodaje ks. Banasik.

Pierwsze hospicjum stacjonarne w Kielcach, zbudowane przez Caritas kielecką zostało poświęcone 16 czerwca 2014 r. przez bp. Kazimierza Ryczana i oddane do użytku. Na razie jest to pierwsze piętro. Docelowo w hospicjum znajdzie opiekę 44 chorych.

Budowa hospicjum jest jednym z większych zadań zrealizowanych przez Caritas Kielecką w jej 25 - letniej historii. Wartość projektu wg wstępnych szacunków to ok. 4, 5 – 5, 5 mln zł. Na dokończenie całości potrzebny będzie co najmniej dodatkowy milion złotych.

Budowa hospicjum mogła być realizowana i wciąż jest kontynuowana dzięki wielu akcjom i zaangażowaniu różnych środowisk, głównie związanych z Kościołem. I tak z organizowanej rokrocznie kampanii Pola Nadziei zebrano łącznie około 320 tys. złotych. Dodatkowo ponad 90 tys. przekazali w 2012 r. jako dar kapłański księża z diecezji kieleckiej; z tytułu 1 procenta wpłynęło przez 3 lata 1,6 mln zł.

Wśród najważniejszych sponsorów dzieła byli: NSK BEARINGS POLSKA oraz Firma Furmanek z Daleszyc i Lafarge.

Środki na funkcjonowanie placówki będą pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i częściowo z zasobów własnych Caritas i ofiar darczyńców.

Kielce były ostatnim miastem wojewódzkim w Polsce nieposiadającym hospicjum stacjonarnego. Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty to dzieło rozłożone na kilka lat. Było budowane przez Caritas od 2009 r., w sąsiedztwie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach.

Powierzchnia hospicjum wyniesie łącznie 1 720 m kw., czyli ostatecznie będzie to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczym czy domem pomocy społecznej. W hospicjum znajdzie się 18 pokoi z łazienkami, 3 pokoje gościnne, gabinet zabiegowy, rehabilitacyjny, kaplica i pomieszczenia gospodarcze.

dziar
tekst za: www.ekai.pl