Noc Świętych za nami!

Noc Świętych po raz kolejny odbyła się w parafiach diecezji kieleckiej. Tradycyjnie – w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych wierni modlili się za wstawiennictwem wyznawców i męczenników wyniesionych na ołtarze. Była to również doskonała okazja do poznania ich życiorysów.

Centralne uroczystości odbyły się w Kościele Akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej. Wziął w nich udział biskup kielecki Jan Piotrowski. – „Myślę, że warto przypomnieć tę zasadniczą prawdę, którą głosił św. Jan Paweł II, że święci nie przemijają. Są wśród nas, a więc mają nam coś do powiedzenia przez swoje szlachetne życie, które realizowali w logice błogosławieństw, pokory, służby, sprawiedliwości i serdeczności. To też jest tęsknota każdego ludzkiego serca, które cieszy się wiarą, bądź tę wiarę zagubiło lub jej jeszcze nie doznało, żeby po prostu być dobrym człowiekiem. Św. Augustyn napisał <<o jak szkoda, że Cię tak późno poznałem, Miłości moja>>. Uroczystość Wszystkich Świętych uczy nas przede wszystkim wzajemnej miłości, bycia ludźmi w różnych okolicznościach i właściwych relacji do Pana Boga” – wyjaśnia bp Piotrowski.

Nabożeństwo rozpoczęło się Liturgią Słowa, którą celebrował ks. Karol Stawowczyk – wikariusz parafii bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach. On również wygłosił homilię.

Następnie zaprezentowano życiorysy świętych i błogosławionych: m.in. św. Jan Paweł II, czy św. Andrzej Bobola i wprowadzono ich relikwie. Później, wierni modlili się przed Najświętszym Sakramentem. Następnie wszyscy udali się na Cmentarz Stary, gdzie po odśpiewaniu uroczystego Te Deum, każdy mógł ucałować relikwie świętych i błogosławionych. – „Od 9 lat organizujemy Noc Świętych. Chcemy już dzisiaj wejść w klimat wielkiej uroczystości. Dzisiejsza wigilia daje nam spokojniejszy czas, żeby zagłębić się w refleksji nad świętymi i ich poznać” – mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć