Nocna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż

Z Nowej Słupi do Sanktuarium na św. Krzyżu prowadziła Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości zorganizowana przez Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej. Pomimo złej pogody, w terenowym kilkukilometrowym nabożeństwie uczestniczyło co najmniej kilkaset osób, docierając do sanktuarium na św. Krzyżu, gdzie Mszę św. dla pątników sprawował Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Wydarzenie zorganizowane w pierwszy piątek Wielkiego Postu rozpoczęło się w kościele w Nowej Słupi, gdzie na początku nabożeństwa został poświęcony krzyż Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.

Następnie z pochodniami i lampionami, uczestnicy wyruszyli trasą historycznej tzw. Drogi Królewskiej w kierunku sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Tam, na trasie prowadzącej przez Puszczę Jodłową, którą przemierzał niejednokrotnie m.in. król Jagiełło, sprawowane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania do poszczególnych stacji przygotowali trzeźwiejący alkoholicy, krzyż przechodził z rąk do rąk, nieśli go m.in. członkowie grup AA, wspólnot – przeważnie mężczyźni. Modlono się o trzeźwość, ale i składano świadectwa.

„Ja i moja córka towarzyszymy mężowi, wspieramy go w trzeźwości, która trwa od kilku lat, ale mamy też inne osobiste i rodzinne intencje. Postawa uczestników tej Drogi Krzyżowej – pierwszej na taką skalę w diecezji kieleckiej w tej konkretnej intencji – jest bardzo budująca” – uważa pani Marta spod Kielc. Zauważa, że organizatorzy, z ks. Kamilem Banasikiem, diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości, nie spodziewali się tak wielu uczestników.

Na zakończenie w Bazylice na Świętym Krzyżu rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, w koncelebrze z misjonarzami oblatami, gospodarzami świętokrzyskiego sanktuarium i księżmi diecezji kieleckiej, którzy przeszli Drogę Krzyżową.

„Dziś, w ten lutowy wieczór, wszyscy jesteśmy pielgrzymami” – mówił w homilii bp Piotrowski, zastanawiając się nad kondycją współczesnego człowieka, jego wolną wolą, podejmowanymi wyborami i ogromem Bożego miłosierdzia.

„Poznanie prawdy o sobie to punkt wyjścia do troski o siebie, swoje życie, swoje miejsce we wspólnocie rodzinnej, zawodowej, kapłańskiej, we wspólnocie Kościoła” – mówił. Stwierdził także, że „stawianie się wobec Bożego miłosierdzia prowadzi do przemiany, a ikoną tego miłosierdzia jest oblicze Jezusa Miłosiernego”.

Wspólnie modlono się o trzeźwość narodu, dobre przykłady, ale i za tych, którzy ulegają pokusom oraz za zmarłych alkoholików.

Po Mszy św. każdy z uczestników miał możliwość podjęcia decyzji o abstynencji i wpisania się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej‚ która została wyłożona w bazylice na św. Krzyżu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: www.trzezwosc.diecezja.kielce.pl