Nocy Świętych 2015 - Relacja z 14 miejsc naszej diecezji

W sobotę, 31 października 2015 r. - w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w wielu miejscach naszej diecezji odbyła się Noc Świętych – czuwanie modlitewne pokazujące powołanie każdego człowieka do świętości. Jest to alternatywa dla pogańskiego święta Halloween, które wielkimi krokami „wchodzi" do naszej Ojczyzny.

Noc Świętych to spotkanie, które już od ośmiu lat odbywa się w przeddzień Wszystkich Świętych. Z jednej strony jest to odpowiedź Kościoła na zdobywające popularność Halloween a z drugiej przypomnienie o tym co jest ważne dla katolika i Polaka. - Poprzez Noc Świętych chcieliśmy powrócić do tego co wśród różnych mód wędrujących z Zachodu zostało zapomniane. A tradycja jest tym, co najsilniejsze w Kościele. To czerpanie z tego co sprawdzone i co prowadzi bezpośrednio do Chrystusa" – wyjaśnia ks. kan. Sławomir Sarek, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Noc Świętych w Kielcach rozpoczęła się czuwaniem w kościele Franciszkanów przy relikwiach świętych i błogosławionych z różnych zakątków świata. W sumie na ołtarzu wystawionych zostało 48 relikwiarzy. W jednym z nich znajdowało się aż 10 pamiątek po siostrach męczenniczkach z Nowogródka. W kieleckiej Nocy Świętych wziął udział biskup Jan Piotrowski.

- Mamy świętych i błogosławionych pochodzących z Argentyny, Meksyku, krajów Europy i Dalekiego Wschodu" – mówi ks. Sarek. Po modlitwie, wierni wraz z relikwiami przeszli ulicami Kielc przed pomnik św. Jana Pawła II. - Szczególnym przeżyciem było przejście przez miasto. Naszym postępowaniem daliśmy świadectwo tego, że nie wstydzimy się wiary. Niektórzy się z nas śmiali, inni robili zdjęcia a mimo to potrafiliśmy z odwagą iść, głosić Słowo i cieszyć się z tego, że jesteśmy chrześcijanami" – mówi Adrian, jeden z uczestników Nocy Świętych.

- „Życzę wszystkim tu dziś obecnym daru świętości, bo to nasze powołanie. I z tą nadzieją przeżyjmy dzisiejsze spotkanie z błogosławionymi i świętymi, którzy są obecni pośród nas w swoich relikwiach" - tymi słowami rozpoczął II Noc Świętych w Kostomłotach ks. Tomasz Kaczówka.

W kostomłockim kościele było obecnych w relikwiach 10 świętych i błogosławionych. Wzruszającym momentem było przejście z Najświętszym Sakramentem pomiędzy zebranymi w kościele wiernymi. Każdy mógł spojrzeć z bliskiej odległości w Oblicze Jezusa. Odmówiono także modlitwę o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Na zakończenie nabożeństwa każdy mógł oddać cześć wszystkim relikwiom poprzez ucałowanie. Ostatnim punktem było wręczenie nagród dzieciom, które przebrały się za świętych. W nabożeństwie uczestniczyło ponad 150 osób.

W Kazimierzy Wielkiej w ramach Nocy Świętych odbyła się I Kazimierska Procesja Różańcowa z relikwiami świętych i błogosławionych. Modlitwa rozpoczęła się w kościele Miłosierdzia Bożego skąd procesja podążyła do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

- „Idąc ulicami naszego miasta rozważaliśmy Tajemnice Radosne i Chwalebne Różańca Świętego. Na czele procesji podążał krzyż, obok pochodnie. Za nim młodzież niosła relikwiarze z relikwiami świętych i błogosławionych. Przy każdej Tajemnicy wsłuchiwaliśmy się w życiorysy świętych, które odczytywał Andrzej Bienias - miejscowy regionalista i emerytowany bibliotekarz. Śpiew poprowadził Ireneusz Górski wraz ze Scholą z parafii Miłosierdzia Bożego” – mówi ks. Michał Haśnik. Na zakończenie każdy oddał cześć relikwiom świętych i błogosławionych. Warto dadać, że w Kazimierzy Wielkiej Noc Świętych odbyła się już po raz czwarty.

W Pińczowie Marsz Wszystkich Świętych rozpoczął się o godz. 19.00 w kościele Miłosierdzia Bożego. Udział w nim wzięli mieszkańcy parafii pińczowskich, jak również młodzież z dekanatu pińczowskiego. - „W procesji towarzyszyły nam relikwie Krzyża Świętego oraz dwunastu świętych i błogosławionych. W czasie marszu odmawialiśmy różaniec z rozważaniami o. Pio" - mówi ks. Karol Starczewski.

Z parafii Miłosierdzia Bożego procesja z relikwiami udała się na cmentarz parafialny, następnie do parafii klasztornej Ojców Franciszkanów i kościoła św. Jana, Apostoła i Ewangelisty. - „Tu odmówiliśmy Litanię do Wszystkich Świętych i wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na koniec każdy mógł ucałować relikwie świętych i błogosławionych" - dodaje ks. Starczewski.

W Chmielniku IV Noc Świętych rozpoczęła się Eucharystią o o godz. 17.00, po której nastąpiło wprowadzenie w tematykę spotakania przez Scholę Magnificat i ks. Ariela Szymiczka.

- „Następnie konferencję wygłosił ks. Arkadiusz Karczyński - wikariusz z Sokoliny, po czym prosiliśmy Ducha Świętego o siedem Jego darów, by uzdolnił nas do mężnego wyznawania naszej wiary. Świadomość przynależności do Chrystusa wzmógł w nas na nowo obrzęd namaszczenia olejkiem radości. Póżniej ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych ruszyliśmy na chmielnicki Rynek. Noc Świętych została zwieńczona słowem ks. Dziekana Franciszka Siarka i uroczystym błogosławieństwem, z którym udaliśmy się do domów" - dodaje ks. Szymiczek. 

W Wolicy-Tokarni modlono się przy relikwiach: św. Maksymiliana Kolbego, św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II, św. Ojca Pio, bł. Karoliny Kózkówny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. Wincentego Kadłubka.

We Włoszczowie w kościele Wniebowzięcia NMP na zakończenie nabożeństw różańcowych dzieci przebrały się za świętych. Wieczorem odbyła się Noc Świętych - czuwanie modlitewne przy relikwiach świętych i błogosławionych.

W Koniecpolu w parafii św. Michała Archanioła odbył się Bal Wszystkich Świętych. Całość zorganizował ks. Józef Cichoń wraz z siostrami zakonnymi. W Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu odbyła się Noc Świętych - program słowno-muzyczny wykonany przez Scholę parafialną „Baranki Boże".

W Jędrzejowie w parafii Trójcy Świętej Noc Świętych rozpoczęła się adoracją Najświętszego Sakramentu. - „W łączności z mieszkańcami niebios trwaliśmy w obecności Chrystusa, który jest Źródłem świętości" - relacjonuje uczestniczka nabożeństwa, Agata Latos. - „Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem zapaliliśmy od Paschału pochodnie i znicze, a następnie przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych przeszliśmy w procesji na cmentarz, niosąc światło Chrystusa i relikwie świętych. Na cmentarzu wysłuchaliśmy rozważania ks. Sylwestra Robaka o św. Janie Pawle II i pomodliliśmy się za zmarłych. Na koniec otrzymaliśmy błogosławieństwo relikwiami świętych i zanieśliśmy zapalone od Paschału znicze na groby naszych bliskich zmarłych".

W Busku-Zdroju w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP Noc Świętych rozpoczęła się o godz 19.00. Pierwszym etapem czuwania było rozpalenie Paschału na znak zapłonięcia w sercach ludzkich ognia Chrystusowej miłości. Następnie, po wysłuchaniu Słowa Bożego, młodzież ubrana w alby przynosiła kolejno relikwie świętych przed wystawiony Najświętszy Sakrament. Kolejnym punktem uroczystości była procesja, w której udział wzięli mieszkańcy Buska, okolicznych wsi jak i młodzież z dekanatu. - „Wszyscy zgromadziliśmy sie przed kościołem św. Leonarda, gdzie otrzymaliśmy błogosławieństwo a potem mogliśmy zbliżyć się do relikwii i otrzymać karteczki z sentencjami świętych i błogosławionych" - relacjonuje Justyna Jędrszczyk z Szańca.

Modlitewne czuwanie w Noc Wszystkich Świętych w Szydłowie rozpoczęło się 31 października o godz. 19.00 w XIV-wiecznym kościele Wszystkich Świętych. - „Zostały odmówione modlitwy za zmarłych, chór wykonał śpiew Litanii do Wszystkich Świętych w języku łacińskim, po czym z zapalonymi zniczami udaliścmy się do koscioła parafialnego pw. Św. Władysława. Tu, m.in. zostały odśpiewane Nieszpory w intencji naszych bliskich zmarłych. Następnie przeszliśmy na cmentarz parafialny, gdzie było zakończenie modlitw i zostawienie zapalonych zniczy na  grobach najbliższych. Noc Wszystkich Świętych w Szydłowie odbyłą sie po raz pierwszy, z udziałem dużej liczby wiernych" - mówi ks. proboszcz Ryszard Piwowarczyk.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza przygotowało czuwanie modlitewne - Noc Świętych w Miechowie. Poprzez Adorację Najświętszego Sakramentu mogliśmy wielbić Boga. Modliliśmy się przy relikwiach wielu świętych i błogosławionych m.in. św. Jana Pawła II, św. Miriam, św. Faustyny, św. Brata Alberta, bł. Bernardyna Jabłońskiego, św. Ojca Pio, św. Teresy, św. Benigny i św. Wawrzyńca. Z relikwiami udaliśmy się także w procesji wokół cmentarza. Oprawę muzyczną czuwania przygotowała schola parafialna.

W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w kościele w Brzezinach odbyło się już po raz piąty czuwanie Świętych Obcowanie. Oprócz 56 świętych i błogosławionych, zaangażowanej młodzieży do świątyni licznie przybyli także wierni. Spotkanie zaczęło się od rozstrzygnięcia Konkursu Plastycznego im. św. Brata Alberta Chmielowskiego pn. Świętych Malowanie.

xmhas

Prosimy o SZYBKIE NADESŁANIE relacji z kolejnych miejscowości
- michsem@wp.pl

Realizacja: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Zobacz: Galeria zdjęć z Wolicy-Tokarni

Zobacz: Galeria zdjęć z Chmielnika

Zobacz: Galeria zdjęć z Kostomłotów

Zobacz: Galeria zdjęć z Kazimierzy Wielkiej

Zobacz: Galeria zdjęć z Włoszczowy

Zobacz: Galeria zdjęć z Włoszczowy - święci

Zobacz: Galeria zdjęć z Koniecpola - Chrząstowa

Zobacz: Galeria zdjęć z Buska-Zdroju

Zobacz: Galeria zdjęć z Miechowa

Zobacz: Galeria zdjęć z Brzezin

Zobacz: Galeria zdjęć z Koniecpola

Zdjęcia z Kielc: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"

Kostomłoty
Kostomłoty
Kostomłoty
Kostomłoty
Kazimierza Wielka
Kazimierza Wielka
Kazimierza Wielka
Kazimierza Wielka
Pińczów
Pińczów
Pińczów
Pińczów
Pińczów
Chmielnik
Chmielnik
Chmielnik
Chmielnik
Wolica-Tokarnia
Wolica-Tokarnia
Wolica-Tokarnia
Wolica-Tokarnia
Wolica-Tokarnia
Koniecpol
Jędrzejów
Jędrzejów
Jędrzejów
Jędrzejów
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Kielce
Miechów
Miechów
Miechów
Miechów
Miechów
Brzeziny
Brzeziny
Brzeziny
Brzeziny
Brzeziny
Koniecpol
Koniecpol