Nowe Lekcjonarze mszalne

Od I Niedzieli Adwentu rozpoczęliśmy w Kościele celebrację kolejnego roku liturgicznego. Centrum wydarzeń, które będzie nam dane celebrować, stanowić będzie Pascha Chrystusa.

To w wydarzeniach męki, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela Liturgia odnajduje swoje niewyczerpalne źródło. Rok liturgiczny, jak pisał M. Augé, „to sam Chrystus obecny w swoim Kościele” (M. Augé, L’Anno Liturgico è Cristo stesso presente nella sua Chiesa, Roma 2009). Co zrobić aby jeszcze mocniej zagłębić w Misterium Chrystusa?

Niewątpliwie, ogromną pomocą dla zrealizowania wskazanego działa, staje się nowe wydanie Lekcjonarza mszalnego (t. I-V). Dlaczego tak istotny dla pełniejszego poznania Misterium Zbawiciela? Zawiera bowiem między innymi czytania oparte na piątym wydaniu Biblii Tysiąclecia, którego język jest bliższy naszym czasom. Nowy Lekcjonarz otwiera przed nami stół Słowa Bożego bardziej obfite zastawiony, dzięki rozbudowaniu i usystematyzowaniu perykop biblijnych rozważanych w ciągu kolejnych dni i lat.

Zachęcamy zarówno duszpasterzy, jak i wiernych do zaangażowania się we wspólne dzieło poznawania Misterium Chrystusa ukrytego w Bożym Słowie. Niech wiara nasza, która rodzi się z tego, czego słuchamy (por. Rz 10, 17) umocni się również poprzez korzystanie z daru Kościoła, jaki otrzymujemy wraz z nowym rokiem liturgicznym.

Z chrześcijańskim pozdrowieniem
Ks. dr Mirosław Kowalski