Nowinki i ciekawostki na targach SacroExpo

Cukierki „Boże krówki”, podgrzewane konfesjonały, aplikacja „Drogowskaz” na telefon, różańce z kryształów czy ekologiczne szaty liturgiczne – to niektóre atrakcje i ciekawostki XX jubileuszowej edycji targów Sacroexpo, które potrwają w Kielcach od 10 czerwca do 12 czerwca.

XIX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo organizowana w Targach Kielce, to najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie i jedyna w swoim rodzaju impreza oraz wydarzenie komercyjne i kulturalne.

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudza aplikacja na telefon, która wskazuje, gdzie aktualnie odbywa się Msza św. – To bardzo wygodne rozwiązanie, w niedzielę często się przemieszczamy, mam na myśli moją rodzinę, więc to dobra podpowiedź – mówi Krzysztof Kszczon, jeden z gości Targów.

Podczas targów zaplanowano m.in. premiery książkowe i ciekawe konferencje. Ciekawie zapowiada się konferencja „Dialogi o sztuce” we wtorek 11 czerwca. Jej gośćmi będą Aleksander Kornuchow, światowej sławy mozaista, Maciej Bornus-Szczyciński, jeden z najbardziej znanych kompozytorów wykonujących muzykę barokową oraz Tadeusz Boruta, malarz i krytyk sztuki.

Targi są też platformą do dialogu religijnego. W dyskusji o konfliktach między religiami wezmą udział Konstanty Gebert, Maciej Maliszak oraz Andrzej Saramowicz. Spotkanie zakończy pokaz Chrześcijańskiego Teatru Tańca, który pokaże spektakl „W imię…”.

Oferty biur pielgrzymkowych wskazują na coraz bardziej popularne kierunki: Gruzja, Armenia, Azerbejdżan.

Firma Sacrum z Częstochowy prezentuje różańce. Najdroższe są wykonane z kryształów Swarovskiego i z bursztynu. Są też różańce z egzotycznego drewna, np. z hebanu. Najtrwalsze i niezniszczalne, mają być różańce z nasion palmy salwag. Stoisko oferuje także różaniec z naturalnych pereł i innych kamieni szlachetnych. Wiedzę na temat religii, Pisma Świętego i Kościoła można poszerzać np. grając w edukacyjne gry planszowe i karciane. Taką ofertę przygotowała firma Docebo.

– Z kolei cytatów świętych można się nauczyć… jedząc krówki. Na każdym papierku jest inna myśl świętego. Znajdziemy tam całe bogactwo świętych Kościoła, począwszy od żartów Jana XXIII, który był chyba najdowcipniejszym świętym – mówi Ala Kosakowska z firmy Boże Krówki.

Zwiedzając stoiska można też poznać bieżące trendy. Wśród szat liturgicznych coraz większe zainteresowanie budzą średniowieczne kroje ornatów. Wymagają one większego nakładu pracy ręcznej, wzory są wyszywane, a tkaniny bardziej naturalne.

Zawsze popularnością cieszą się ikony i witraże i obrazy, ww tym roku także ze skrzydeł motyli.

dziar
tekst za: ekai.pl