O sakramencie małżeństwa, o rodzinie i o znaczeniu przysięgi małżeńskiej - Peregrynacja u "Św. Józefa"

We wtorek, 10 lutego 2015 r. w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach zebrała się rzesza wiernych, aby „Dotknąć miłosierdzia” przy symbolach Światowych Dni Młodzieży, które peregrynują po naszej diecezji.

W uroczystej asyście: księża na czele z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim, ministranci i wszyscy zgromadzeni wyszli przed kościół, aby tam powitać święte symbole. Po ucałowaniu Krzyża i Ikony przez Księdza Biskupa i ks. prałata Jana Iłczyka, wyruszyliśmy w procesji dookoła kościoła, by w sposób wyjątkowy wprowadzić je w progi naszego Sanktuarium.  Podczas procesji towarzyszyły nam flagi 60 państw z całego świata, dzięki którym mogliśmy choć na chwilę poczuć atmosferę tego, co będzie się działo w 2016 r. w Krakowie.

Podczas Mszy św. modliliśmy się za wszystkie małżeństwa parafii św. Józefa Robotnika oraz całej naszej diecezji. Prosiliśmy też za tych małżonków, którzy przeżywają kryzysy, problemy i rozłąki, aby dobry Bóg pomógł im naprawić wszystkie sytuacje, przez które ich rodziny cierpią.

O sakramencie małżeństwa, o rodzinie i o znaczeniu przysięgi małżeńskiej można było usłyszeć jeszcze wiele razy. Odniósł się też do tego bp Piotrowski w swojej homilii, po której małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie. Na słowach tej przysięgi została oparta także adoracja symboli ŚDM, która rozpoczęła się po Mszy św. Krótkie przedstawienie w wykonaniu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Ściegiennego dało wszystkim odczuć, jakie problemy przeżywa dzisiejsze małżeństwo i że często zapomina o tym, co kiedyś sobie ślubowało. Rozważania, przygotowane przez małżeństwa naszej parafii, pozwalały zagłębić się jeszcze bardziej nad każdym słowem wypowiadanym w przysiędze.

Osobiste dotknięcie symboli i ucałowanie zakończyło ten dzień, który mocno wpisze się w serce każdego i każdej z nas.

Wielkie słowa uznania należą się młodzieży, która przygotowała to spotkanie w naszym Sanktuarium. Dziękujemy wszystkim, którzy nieśli flagi, pochodnie i symbole ŚDM!  Nie można zapomnieć  o ciężkiej pracy włożonej przez parafialną Scholę KANA, Chór parafialny, ministrantów czy również naszych duszpasterzy ks. Karola Stawowczyka i ks. Tomasza Szczepanika. Dzięki tym osobom Peregrynacja symboli ŚDM w naszym Sanktuarium miała piękną oprawę, która pozwoliła wszystkim wiernym dotknąć Miłosierdzia.

Artur Podgórski

Foto: Agnieszka Makarewicz