Obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Od hołdu pod tablicami pamiątkowymi i Mszy św. w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się w niedzielę, 13 grudnia 2015 r. obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które potrwają do poniedziałku.

W niedzielę 13 grudnia przed Mszą św. przedstawiciele organizacji związkowych i Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności” na Skwerze Stefana Żeromskiego.

Mszy św. w intencji żyjących i nieżyjących członków „Solidarności”, ofiar stanu wojennego oraz za Ojczyznę przewodniczył diecezjalny duszpasterz ludzi pracy, ks. prałat Jan Iłczyk.

W homilii przypomniał czyn „Solidarności”, ogromne zaangażowanie ludzi pracy i ich troskę nie tylko o własne interesy, ale o kształt ojczyzny. Zauważył także, że „rocznica stanu wojennego potrzebuje świadectwa wdzięczności i przebudzenia”.

Zacytował też fragment testamentu kard. Stefana Wyszyńskiego, w którym Prymas Tysiąclecia apelował o szacunek dla drugiego człowieka. „Musimy kochać każdego człowieka jako brata naszego (…), musimy widzieć w obliczu naszych braci obraz Chrystusa”, pisał Prymas apelując zarazem, aby wobec bliźnich „powtarzać gest Weroniki”. Takim człowiekiem, zdaniem prał. Iłczyka, jest „szczególny patron dzisiejszego dnia, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który umiał wymazywać brud i pot życia z oblicza człowieka, przywracać mu piękno nadane przez Boga”.

W Mszy św. uczestniczyły liczne delegacje „Solidarności” zakładów pracy ze sztandarami. Eucharystia była sprawowana przy wystawionym obrazie Bożego Miłosierdzia.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przeszli przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

W poniedziałek 14 grudnia kielecka delegatura IPN organizuje koncert pt. „Przerwana dekada”. Tłem do koncertu w wykonaniu Chóru i Orkiestry Passionart będzie narracja, prowadząca od lat 70 do wprowadzenia stano wojennego. Koncert odbędzie się w Wojewódzki Domu Kultury o godz. 12 (dla szkół) oraz o godz. 18 (dla wszystkich chętnych).

13 grudnia 1981 r. siedziba Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Kielcach została zajęta przez milicję i ZOMO. Do końca grudnia 1981 r. zarejestrowano 312 internowanych z woj. kieleckiego, z regionu świętokrzyskiego ogółem internowano 368 osób. Większość przewożono do Aresztu Śledczego w Kielcach, w którym utworzono ośrodek odosobnienia. Najdłuższe internowania działaczy z regionu świętokrzyskiego trwały nawet 10-12 miesięcy. Odnotowano 25 przypadków dwukrotnej, a także jeden przypadek trzykrotnej izolacji. W kieleckim areszcie śledczym znajdowało się 250 miejsc dla internowanych, na ostatnim piętrze więzienia. Zatrzymani mieli takie same warunki, jak pospolici przestępcy. Ostatni internowany został wypuszczony z więzienia na Piaskach w grudniu 1982 r.

Pomocy internowanym i aresztowanym po wprowadzeniu stanu wojennego, a także zwalnianym z pracy z przyczyn politycznych oraz ich rodzinom udzielał Biskupi Komitet Pomocy Potrzebującym w Kielcach.

W 2008 r. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali trzej księża diecezji kieleckiej, którzy w latach 80. XX wieku działali w Biskupim Komitecie Pomocy Potrzebującym. Byli to: ks. Aleksander Chycki, ks. Edward Panek oraz ks. Stanisław Wójtowicz.

dziar
tekst za: www.ekai.pl