Odpust ku czci Patronki Kielc

Od  Mszy św. w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęły się 7 maja 2018 r. uroczystości  ku czci Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, patronki miasta. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

- „Od  1600 r., kiedy kanonik krakowski Wojciech Piotrowski podarował kolegiacie kieleckiej obraz, który czcimy jako cudowny obraz Pani Łaskawej Kieleckiej mija 418 lat. W kilkuwiekowej historii zapisanych zostało wiele ważnych wydarzeń” – mówił podczas homilii bp Piotrowski. - „Bez wątpienia jednym z nich była wizyta apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II na Świętokrzyskiej Ziemi i na Wzgórzu Katedralnym w czerwcu 1991 r. Wtedy 3 czerwca, w Masłowie, Piotr naszych czasów, na skronie Maryi i Jezusa założył złote  papieskie korony. Na zakończenie Mszy św. Jan Paweł II odniósł się do tego wydarzenia  i powiedział krótko: Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w Katedrze Kieleckiej. Owa koronacja przypada dokładnie w 820 rocznicę  konsekracji  waszej katedry. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców” – mówił bp Piotrowski.

Pasterz Kościoła Kieleckiego przypomniał także, że w 1991 r. Stolica Apostolska – w odpowiedzi na prośbę Biskupa Kieleckiego Stanisława Szymeckiego – zatwierdziła tytuł NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY pod wezwaniem „ŁASKAWEJ” lub „MATKI ŁASKI BOŻEJ” jako PATRONKI u Boga miasta Kielce. Od tego czasu, co roku dnia 7 maja, Najświętsza Maryja Panna Łaskawa jest czczona w stopniu uroczystości we wszystkich kościołach miasta Kielce, natomiast w stopniu święta w innych kościołach całej diecezji.

- „Miejmy pewność tego wieczoru i każdego dnia, że jesteśmy w dobrych rękach i przy kochającym sercu Maryi, Łaskawej Pani Kieleckiej. Każdego dnia, przez cały rok, tak wiele osób, a wśród nich parafianie, mieszkańcy Kielc i regionu i dalecy pielgrzymi modli się gorąco u stóp cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Maryja prowadzi nas do Swojego Syna i wstawia się u Niego za nami, jako najlepsza z matek” – podkreślał biskup.

Po Mszy św. z Bazyliki Katedralnej wyruszyła Procesja Różańcowa z obrazem Matki Bożej Łaskawej, którzy ulicami miasta przeszła przed budynek Ratusza.

tekst za: em.kielce.

>> Komunikat Biskupa Kieleckiego

>> Galeria zdjęć (część I)

>> Galeria zdjęć (część II)