Ogólnopolski zjazd dyrektorów Caritas w Skorzeszycach

Ponad 50 dyrektorów Caritas diecezjalnych z całej Polski uczestniczyło w dorocznym ogólnopolskim zjeździe szefów Caritas, który odbywał się w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach. Przez trzy dni dyrektorzy diecezjalnych Caritas debatowali o najpilniejszych wyzwaniach w zakresie m.in. służby zdrowia, bezrobocia, uzależnień, czy sprawnej dystrybucji żywności.

Dzisiaj szefowie diecezjalnych Caritas modlili się wraz z pracownikami na Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Ryczan.

„Caritas nigdy nie traci człowieka z oczu” – mówił po Mszy św. w kieleckiej bazylice prezydent Kielc – Wojciech Lubawski, dziękując kieleckiej Caritas za wybudowanie pierwszego hospicjum stacjonarnego w mieście i regionie, „bo państwo i samorząd nie dali rady” . Dziękował też szefom kieleckiej Caritas za wiele skutecznych przedsięwzięć, nazywając ks. dyrektora Stanisława Słowika „współczesnym kieleckim bratem Albertem, choć z samochodem, laptopem i telefonem”.

Doroczny zjazd dyrektorów Caritas jest okazją do wymiany doświadczeń. „Dyskutujemy, spotykamy się w grupach roboczych, głosujemy nad wspólnymi decyzjami, a wymiana doświadczeń jest ogromnie ważna” – zauważa w rozmowie z KAI ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Wwarmińskiej. Z kolei ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas świdnickiej zwraca uwagę, iż jednak każda diecezja ma swoją specyfikę w zakresie najpilniejszych potrzeb.

Ks. Czesław Włodarczyk z Caritas Diecezji Legnickiej mówił m.in. o siedmiu zbudowanych jadłodajniach (najwięcej w Polsce) i prężnym rozwoju szkół katolickich w diecezji oraz o przebudowie centrum charytatywnego. Ks. Jacek Andrzejczak – dyrektor Caritas kaliskiej stwierdził, że jedną z najpilniejszych potrzeb w jego diecezji jest pomoc dla dotkniętych wciąż wzrastającym bezrobociem.

Spotkania tematyczne w grupach roboczych w Skorzeszycach dotyczyły przede wszystkim najpilniejszych zmian w systemie kontraktowania usług medycznych, działań w obszarze pomocy społecznej oraz sposobów jak najsprawniejszej dystrybucji żywności dla najuboższych i potrzebujących rodzin, jak również efektywności w pomocy rodzinom wielodzietnym.

Ogólnopolski zjazd szefów Caritas diecezjalnych służy również wymianie doświadczeń między diecezjami oraz opracowaniu i planowaniu działań pomocowych na rok 2015.

dziar
tekst za: www.ekai.pl