Ok. 200 osób wyruszyło z bp. Florczykiem na rajd pieszy

Ok. 200 osób, z których najstarsza miała ponad 80 lat, a najmłodsza 14 miesięcy, wyruszyło dzisiaj z bp. Marianem Florczykiem na II Rodzinny Rajd Pieszy. Tematem rajdu w tym roku są ślady i szlaki powstańców styczniowych z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego. To druga edycja imprezy duszpastersko – krajoznawczej pn. „Kielce znane i nieznane”. Trasa rajdu wynosi 12 kilometrów.

„Przejdźmy tę trasę spokojnie, z radością i modlitwą” – mówił na starcie przy pomniku bł. Jana Pawła II obok kieleckiej Bazyliki Katedralnej, bp Marian Florczyk. „Wyrażam radość, że jesteśmy razem, że są wszystkie stany i ludzie w różnym wieku” – mówił bp Florczyk.

Ks. Krzysztof Banasik zwrócił uwagę na element łączenia modlitwy i rekreacji, w poznawaniu pięknych, mniej znanych zakątków Kielc. W tym pomagali na trasie świętokrzyscy przewodnicy, akcentując szczególnie wątki powstańcze. „Poza Karczówką – słynnym zgrupowaniem powstańców i górą Brusznia z powstańczym krzyżem, na trasie rajdu znalazły się także m.in. Krzyże Smoleńskie u podnóża góry Grabiny oraz nowa kapliczka gwarków” – wyjaśnia przewodnik Jacek Skrzypczak ze Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska.

Wędrówkę poprzedziło błogosławieństwo księdza biskupa i radosna cześć różańca. Pierwszym przystankiem był grób Bartosza Głowackiego przy Bazylice i wykład przewodnicki o zasadach pochówków przy kościołach. Następnie udano się do drewnianego kościółka z baraków jenieckich pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, a potem wzdłuż miejskiej Drogi Krzyżowej - na klasztor na Karczówce. Kolejnym etapem były góra Grabina, góra Brusznia. W trakcie trasy uczestnicy rajdu modlili się za bohaterów poległych w obronie Ojczyzny, za parafie i kieleckie rodziny.

Piesza wędrówka śladami powstańców zakończy się ok. godz. 14.00 wspólnym piknikiem na Stadionie przy ul. Kusocińskiego.

Organizatorami rajdu są: Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, którzy zadbają o bezpieczeństwo piechurów.

Pierwszy tego typu rajd z bp. Marianem Florczykiem odbył się w październiku 2012 r. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów – na starcie zabrakło identyfikatorów, gdyż ponad 200 osób (a nie ja zaplanowano 130) zdecydowało się przejść trasę prowadzącą po mniej znanych zakątkach na obrzeżach Kielc.

dziar
tekst za: www.ekai.pl