Ok. 80 osób z diecezji kieleckiej pojechało na 36. Europejskie Spotkanie Młodych w Strasburgu

Prawie 80 młodych ludzi z Kielc i studentów z różnych miejscowości diecezji przebywa już w Strasburgu, uczestnicząc w 36. Europejskich Spotkaniach Młodych Taize. „Atmosfera jest rewelacyjna, uczestniczymy w modlitwach w katedrze, kościele św. Pawła i w dwóch przystosowanych do tego celu halach targowych” – informuje KAI ks. Marcin Boryń, koordynator diecezjalny wyjazdu.

Zapewnia także, że Strasburg jest wyjątkowo pięknym miastem i młodzi ludzie dużo zyskują poznając jego zabytki, a także ważne instytucje Unii Europejskiej. Sprzyja to dyskusjom o kształcie i przyszłości Europy, o wartościach chrześcijańskich i stosunku do ochrony życia.

Kielczanie są zakwaterowani u rodzin po francuskiej i niemieckiej stronie. Każdego dnia młodzież spotyka się w małych grupach w parafiach i na modlitwach oraz na posiłkach. Ostatni dzień 2013 r. i Nowy Rok uczestnicy spędzą w parafiach razem z goszczącymi ich rodzinami. Zaplanowane są wspólne nabożeństwa ekumeniczne, czuwanie modlitewne o pokój na świecie, zabawa i poczęstunek.

„W Nowy Rok o godz. 17.00 opuszczamy Strasburg, a do Kielc wracamy przez Pragę, gdzie będziemy 2 stycznia i spędzimy tam ok. 9 godzin” – informuje ks. Boryń.

Do uczestnictwa w spotkaniu młodzież przygotowywała się podczas spotkań formacyjnych w Kielcach u ojców kapucynów w kościele przy ul. Warszawskiej oraz w Busku Zdroju, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Europejskie Spotkania Młodych organizowane są od 36 lat przez ekumeniczną wspólnotę braci z Taize z myślą o młodych ludziach w wieku od 17 do 35 lat. W tym roku trwają od 28 grudnia do 2 stycznia. Od lat tradycyjnie spotkanie młodych różnych wyznań odbywa się na przełomie roku i ma charakter pielgrzymki zaufania. Na treść każdego dnia składają się: dzielenie się wiarą w małych grupach oraz czuwania modlitewne. Odbywają się spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, spraw społecznych, Europy, sztuki oraz z liderami małych społeczności.

dziar
tekst za: www.ekai.pl