Osoby niepełnosprawne spotkały się w Masłowie

XII Integracyjne Spotkanie Chorych i Niepełnosprawnych  odbyło się na lotnisku w Masłowie. Uczestniczyło w nim setki osób z Kielc i regionu świętokrzyskiego. Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk, zaś homilię wygłosił ks. dr Jan Jagiełka, Diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.

– „Chcemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, który 27 lat temu odwiedził nasze miasto, za wszystkich niepełnosprawnych, ale również i za nas. Dużo ludzi angażuje się w nasze spotkanie. Przywożą dzieci dotknięte niepełnosprawnością, ale i obdarzają je uśmiechem, co jest szczególnie cenne. Chciałbym zwrócić jednocześnie uwagę na piękny gest młodzieży, która przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Wyszli z inicjatywą przekazania pluszaków dla chorych” – dodał bp Marian Florczyk.

Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia o godz. 11.00. W homilii ks. Jan Jagiełka przypomniał słowa św. Jana Pawła II na temat rodziny, które wypowiedział na lotnisku w Masłowie. – „Kiedy przywołamy przesłanie papieża Polaka dotyczące rodziny i krzyża, głębiej przeżyjemy wspólnotowy charakter naszego spotkania. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” – mówił ks. Jagiełka. Poruszył także wypowiedź Karola Bieleckiego, który za swoją piękną karierę podziękował Panu Bogu.

W spotkaniu uczestniczyli niepełnosprawni i ich opiekunowi z całego województwa. Wioletta Orłowska, instruktor terapii zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kielcach podkreśla, dlaczego dla środowiska osób dotkniętych niepełnosprawnością tego typu spotkania są niezwykle ważne. – „Spotykamy się tutaj od lat. Uczymy naszych podopiecznych jak ważne są takie autorytety jak św. Jan Paweł II. To też okazja do wymiany poglądów i wspólnej zabawy” – tłumaczyła Wioletta Orłowska.

Po Mszy św. przyszedł czas na część artystyczną i integrację.

tekst za: em.kielce.pl

>> Relacja na stronie Radia Kielce