Pamiętniki bp. Łętowskiego u Metzgera

Na mapie kulturalnej miasta Kielce właściwe miejsce zajmuje akcja głośnego czytania w Antykwariacie Naukowym im. Andrzeja Metzgera. Dnia 6 listopada 2015 r. w program głośnego czytania włączyła się po raz pierwszy społeczność związana z Archiwum Diecezjalnym w Kielcach.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Archiwum oraz osoby zdobywające wiedzę na Studium Historii Diecezji Kieleckiej odczytali fragmenty pamiętników bp. Ludwika Łętowskiego. Wybór pamiętników związany jest z zadaniem popularyzacji historii Kościoła realizowanym przez archiwum. Żyjący w XIX w. Łętowski był zarządcą diecezji krakowskiej, do której należały wówczas nasze tereny. W ramach diecezji krakowskiej funkcjonował Wikariat Apostolski w Kielcach przekształcony w 1842 r. w tzw. Diecezję Kielecko-Krakowską, a w 1882 r. w Diecezję Kielecką.

Biskup był absolwentem kieleckiego seminarium i wykładowcą historii Kościoła; ponadto proboszczem w Końskich i Stopnicy. Mieszkał w budynku, w którym obecnie znajduje się Kuria Diecezjalna. On również wypromował ks. Macieja Majerczaka, który następnie jako biskup przez długie lata zarządzał Diecezją Kielecko-Krakowską i przygotował nasz Kościół do formalnego przywrócenia Diecezji Kieleckiej.

Łętowski pozostawił interesujące pamiętniki, z których czerpiemy wiedzę o tamtych czasach. Piątkowe czytanie skupiło grupę 50-u uczestników. Dodatkową atrakcją były stroje z epoki.

 

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Facebook