BILCZA, Św. Kazimierza w.

Adres:
26-026 Morawica, Bilcza, ul. Marmurowa 3
tel. 41-311-75-00

www.parafiabilcza.org

liczba mieszkańców: 4 028

Proboszcz:
ks. Marek Mrugała, KHK, ur. 1960 (Książ Mały), wyśw. 1985, mian. 1995

Wikariusz:
ks. Michał Żak, mgr teol., ur. 1988 (Oleśnica), wyśw. 2015, mian. 2022

Rys historyczny:
23 lipca 1995 r. na placu przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej ks. Marek Mrugała, wówczas rektor nowo powstałego ośrodka duszpasterskiego w Bilczy, odprawił pierwszą Mszę świętą. Bp Kazimierz Ryczan erygował parafię p.w. św. Kazimierza 22 października 1995 r. i w tym samym roku poświęcił plac pod budowę kościoła i plebani. Obszar parafialny wydzielono z parafii Brzeziny. Parafia otrzymała od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Bilczy jako darowiznę grunt o powierzchni 10 000 m kw.

Od 1996 r. funkcjonuje kaplica poświęcona przez bpa Mieczysława Jaworskiego. Zakupiono do niej ławki, sprzęty ołtarzowe, obrazy, ambonę; ołtarz, stacje Drogi Krzyżowej – pochodzą z darów. W ołtarzu – obraz św. Kazimierza Królewicza, autorstwa art. plastyka Małgorzaty Bieleckiej.

Od 1999 r. trwa budowa kościoła w Bilczy. Autorem projektu świątyni jest Regina Kosakiewicz - Opałka. Kościół o wymiarach 26m x 40m i wysokości 18m (wieża 22 m), pokryty dachówką, przypomina swą bryłą i ogólnym klimatem kompleksy dawnych klasztorów i nawiązuje do tradycji nurtu rodzimego w architekturze sakralnej.

W 2000 r. kościół był w stanie „zerowym”. W następnych latach stawiano ściany, zalewano stropy nad chórem, zakrystią, kaplicą przedpogrzebową. W 15-lecie parafii w 2010 r. bp Kazimierz Ryczan poświęcił dach o pow. 1200 m kw.

Czy wiesz, że…
Na pokrycie kościoła w Bilczy zużyto 47 tys. dachówek.

Parafia posiada relikwie krwi św. Jana Pawła II i stronę internetową. Od 2008 r. jest wydawany tygodnik „Parafianin”, który jest jednocześnie zapisem historii parafii.

Z rodziny chłopskiej w Bilczy pochodził ks. Piotr Ściegienny. „To my prości chłopi wywodzący się z kieleckich wiosek poprowadzimy naród do walki”, miał powiedzieć.

Odpust: św. Kazimierza – 4 marca