JĘDRZEJÓW, Matki Bożej Łaskawej

ks. Franciszek Piwowarczyk, ur. 1954 (Krajków), wyśw. 1979, mian. 2004

Wikariusze:
ks. Tomasz Kubicki, mgr teol., ur. 1982 (Szczukowice), wyśw. 2007, mian. 2021
ks. Marcin Zdon, mgr teol., ur. 1977 (Busko-Zdrój, Bożego Ciała), wyśw. 2003, mian. 2022

Rys historyczny:
Parafia powstawała w 1986 r. dla potrzeb szybko rozwijającego się jędrzejowskiego osiedla, zwanego Zachodnim. Jej obszar wydzielono z jędrzejowskich parafii Trójcy Świętej i bł. Wincentego Kadłubka.

Msze św. odprawiano najpierw w tzw. kaplicy „Pod Folią”, czyli po prostu w tunelu ogrodniczym. Budowa, jej trudności, pierwsze misje parafialne, a wreszcie nawiedzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego to wydarzenia, które bardzo zintegrowały młodą parafię. Od maja 1990 r. nabożeństwa odprawiano już w nowym kościele, a księża zamieszkali na plebanii. Od tego czasu trwało równoległe realizowanie prac w murach świątyni i wokół niej, dobudowywanie salek parafialnych. Parafię pw. Matki Bożej Łaskawej erygował 10 grudnia 1991 r. bp Stanisław Szymecki.

Wystrój wnętrza jest współczesny. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskawej, za zasuwie jest św. Ojciec Pio, którego kult przyjął się w parafii. Obok – ponad dwumetrowe figury Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Autorem przebudowy ołtarza (na bazie skromnej pierwszej wersji) jest artysta krakowski Jan Funek, specjalizujący się w pracach w marmurze. Tabernakulum stylizowane na hostię uzupełniają figurki aniołów. Zbudowano także niewielkie ołtarzyki boczne: Jezu, ufam Tobie i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wschodnią ścianę kościoła ozdobią witraże, nawiązujące do pomalowanej fasady chóru.

Czy wiesz, że…
Przy parafii działa od 2001 r. odnoszący wiele sukcesów chór „Pasja”. Jego dyrygentem jest burmistrz Jędrzejowa Marek Wolski. Chór założony przez ks. Grzegorza Jędrzejczyka na wszelkich przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich sięga po najwyższe laury, z sukcesem konkurując z chórami profesjonalnymi. Jest dobrym ambasadorem parafii.

Odpust: Matki Bożej Łaskawej – 7 maja