Adres:
28-300 Jędrzejów, ul. Dygasińskiego 96A
tel. 41-386-35-65;
wik. 41-386-51-12; 41-387-80-89
liczba mieszkańców: 6 276
Proboszcz:
ks. Franciszek Piwowarczyk, ur. 1954 (Krajków), wyśw. 1979, mian. 2004
Wikariusz:
ks. Leszek Wójcik, mgr lic. teol., ur. 1978 (Bardo – diec. sandomierska), wyśw. 2006, mian. 2015
ks. Marcin Zapała, mgr teol., ur. 1982 (Cierchy), wyśw. 2008, mian. 2016
Rys historyczny:
Parafia powstawała w 1986 r. dla potrzeb szybko rozwijającego się jędrzejowskiego osiedla, zwanego Zachodnim. Jej obszar wydzielono z jędrzejowskich parafii Trójcy Świętej i bł. Wincentego Kadłubka.
Msze św. odprawiano najpierw w tzw. kaplicy „Pod Folią”, czyli po prostu w tunelu ogrodniczym. Budowa, jej trudności, pierwsze misje parafialne, a wreszcie nawiedzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego to wydarzenia, które bardzo zintegrowały młodą parafię. Od maja 1990 r. nabożeństwa odprawiano już w nowym kościele, a księża zamieszkali na plebanii. Od tego czasu trwało równoległe realizowanie prac w murach świątyni i wokół niej, dobudowywanie salek parafialnych. Parafię pw. Matki Bożej Łaskawej erygował 10 grudnia 1991 r. bp Stanisław Szymecki.
Wystrój wnętrza jest współczesny. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskawej, za zasuwie jest św. Ojciec Pio, którego kult przyjął się w parafii. Obok – ponad dwumetrowe figury Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Autorem przebudowy ołtarza (na bazie skromnej pierwszej wersji) jest artysta krakowski Jan Funek, specjalizujący się w pracach w marmurze. Tabernakulum stylizowane na hostię uzupełniają figurki aniołów. Zbudowano także niewielkie ołtarzyki boczne: Jezu, ufam Tobie i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wschodnią ścianę kościoła ozdobią witraże, nawiązujące do pomalowanej fasady chóru.
Odpust: Matki Bożej Łaskawej – 7 maja
Czy wiesz, że…
Przy parafii działa od 2001 r. odnoszący wiele sukcesów chór „Pasja”. Jego dyrygentem jest burmistrz Jędrzejowa Marek Wolski. Chór założony przez ks. Grzegorza Jędrzejczyka na wszelkich przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich sięga po najwyższe laury, z sukcesem konkurując z chórami profesjonalnymi. Jest dobrym ambasadorem parafii.
Wyższe Seminarium Duchowe Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Procesy Beatyfikacyjne Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Linki Katolickie Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna
– nr 75.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
Duszpasterstwo trzeźwości | Odnowa w Duchu Świętym | Służba Liturgiczna
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | DA Zarażę Cię Bogiem | Komisja muzyczno-organistowska
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl