KIELCE - BARANÓWEK, Chrystusa Króla

www.chrystuskrolkielce.pl

liczba mieszkańców: 5 561

Proboszcz:
ks. Jerzy Marcinkowski, dr teol. KHM, ur. 1958 (Olkusz – diec. sosnowiecka), wyśw. 1983, mian. 2000

Wikariusz:
ks. Karol Starczewski, dr teol., ur. 1978 (Włoszczowa, bł. ks. Józefa Pawłowskiego), wyśw. 2006, mian. 2016
ks. Adam Kaczmarczyk, mgr teol., ur. 1981 (Kozłów Małogoski), wyśw. 2005, mian. 2023

Domu Pomocy Społecznej (ul. Sobieskiego 34):
obsługuje parafia

Dom zakonny:
Siostry Karmelitanki Bose
25-143 Kielce, ul. Św. Rafała Kalinowskiego 3
tel. 41-361-75-09

Rys historyczny:
Parafię pw. Chrystusa Króla w Kielcach erygował 19 marca 1939 r. bp Czesław Kaczmarek, który miał szczególne nabożeństwo właśnie do Chrystusa Króla.

Kościół dla Baranówka
Nowy ośrodek duszpasterski został wydzielony z rozległej wówczas parafii katedralnej. W 1938 r. „Kolonia Ogród” przekazała 3 działki przy ul. Sobieskiego i 4 tys. zł., monitorujący działania ks. Andrzej Marchewka dołożył 15 tys. zł., a rodziny Siekluckich i Brandysiewiczów – cegłę. Mógł wówczas powstać komitet i mogła ruszać oczekiwana budowa. 9 października 1938 r. bp Kaczmarek poświęcił kamień węgielny, a pół roku później została erygowana parafia. Wkrótce od strony ul. Batorego powstała drewniana kaplica. W kronice parafialnej zapisano wówczas: „W amerykańskim stylu poszła praca. W ciągu 6 tygodni gotowa była kaplica”.

Zniszczenia wojenne, bieda, trudne czasy PRL – znacznie zahamowały rozpoczętą budowę. Restrykcje władz komunistycznych spowodowały rezygnację z pierwszego planu budowy na rzecz przyjętego po modyfikacjach projektu prof. Czesława Cęckiewicza. Nowy projekt poniekąd spełniał warunek architektury „niezbyt sakralnej” – tzn. takiej, którą łatwo można zamienić np. na kino lub salę gimnastyczną.

Nigdy to jednak nie nastąpiło. Kościół zbudowano w latach 1965-1968. Wnętrze jest współczesne. Całą ścianę ołtarzową w prezbiterium wypełnia mozaika przedstawiająca Chrystusa Króla, autorstwa Marii Ledkiewicz-Wodnickiej, która współgra ze stacjami Drogi Krzyżowej i wysokimi oknami witrażowymi.

Kościół został konsekrowany w 1968 r. przez bpa Jana Jaroszewicza. Z 1991 r. pochodzi wolno stojąca dzwonnica.

Czy wiesz, że…
Każdego roku przy pomniku na Stadionie Leśnym (w obrębie parafii) jest sprawowana Msza św. polowa za poległych w okolicy parafian, żołnierzy AK, harcerzy Szarych Szeregów, w tym Wojtka Szczepaniaka i Zygmunta Kwasa. Kielecki Stadion był miejscem masowych egzekucji. Jednym z aktywnych harcerzy i ministrantów z lat II wojny światowej był pochodzący z Baranówka aktor Wiesław Gołas.

W kościele znajdują się relikwie i ołtarz św. Urszuli Ledóchowskiej.

Na terenie parafii są aż 3 żeńskie zgromadzenia zakonne: Zgromadzenie Sióstr św. Dominika (siostry prowadzą m.in. opłatkarnię), Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oraz Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Odpust: Uroczystość Chrystusa Króla – ostatnia niedziela roku kościelnego