RYKOSZYN, Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Adres:
26-065 Piekoszów
Rykoszyn, ul. Św. Jana Pawła II 9
tel. 41-306-14-44

www.parafiarykoszyn.pl

liczba mieszkańców: 1 827

Proboszcz:
ks. Tadeusz Lalewicz, mgr teol., KHW, ur. 1969 (Oleśnica), wyśw. 1997, mian. 2015

Rys historyczny:
W 1982 r. powstały zręby parafii – samodzielny ośrodek duszpasterski i tymczasowa kaplica w Rykoszynie, wybudowana w ciągu jednego miesiąca. 29 maja 1982 r. poświęcił ją bp Stanisław Szymecki. Już w następnym roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego, a parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe została erygowana dekretem z 23 stycznia 1984 r. Wydzielono ją z parafii Piekoszów.

Projektantem nowego kościoła był inż. arch. dr Józef Jamróz, zaś konstruktorem Jerzy Stanin. 14 sierpnia 1991 r. kościół poświęcił bp Jan Gurda.

Centralna część ściany wyłożona jest marmurem Noisette Florit o bogatym użyleniu, rozdartym w kształcie krzyża. W części przełamania belek krzyża marmur wygi­na się do przodu. Rozdarcie to symbolizuje rozdar­cie ładu świata, jaki miał miejsce w czasie II wojny światowej. Miejsce rozdarcia - krzyż, wyłożony złotą mozaiką wenecką. Spoiwem rozdarcia jest Chrystus ukrzyżowany, tutaj przedstawiony w formie rzeźby w drewnie - polichromowanej. Pod krzyżem wykona­na w ceramice szkliwionej postać św. Maksymiliana z rozłożonymi rękami w geście opiekuńczym. Postać świętego pokazuje, że nawet w czasach beznadziei i totalnego zniszczenia Chrystus znajduje osoby, któ­re są w stanie nieść nowe światło, które dają na nowo nadzieję. Od postaci świętego rozchodzą się koliście kolejne sfery promieniujące i rozchodzące się coraz dalej. Symbolizuje to rozchodzenie się i zwycięstwo dobra. W tle ceramicznych płaszczyzn delikatnie za­znaczone motywy kwiatów róż - proste nawiązanie do różańca i wyjątkowej czci Niepokalanej, jaką ota­czał św. Maksymilian, czego ukoronowaniem były słowa „Czciciel Maryi nigdy nie zginie”. Żar heroi­zmu czynu św. Maksymiliana wypływa z Eucharystii, toteż poniżej postaci jako baza całości kompozycji znajduje się tabernakulum w formie płomienia, któ­ry otacza postać świętego. Pod tabernakulum mensa marmurowa z przedłużeniem rozdarcia krzyżowego.

W ołtarzu bocznym – kopia słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Piekoszowskiej, czczonej w parafii (wydzielonej w całości z macierzystego Piekoszowa).

Czy wiesz, że…
W kościele jest odprawiana nowenna do św. Maksymiliana – patrona, a ks. Bogusław Jaroszek ułożył niegdyś hymn ku jego czci w formie pieśni.

Szczegółowy zapis kronikarski z czasów budowy kościoła, zebrany i wybrany przez ks. B. Jaroszka w formie książki, jest dokumentalnym zapisem pewnej epoki, gdzie proponowano wiernym nowe formy duszpasterskie, trwały budowy, brakowało pieniędzy, zmieniał się ustrój, ludzie bywali wzburzeni – specyficzne, niełatwe dla Polaków lata 1984-1991.

Dawna kaplica została zaadaptowana na filię gminnej biblioteki.

Odpust: św. Maksymiliana Kolbego – 14 sierpnia