RYKOSZYN, Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Proboszcz:
ks. Tadeusz Lalewicz, mgr teol., ur. 1969 (Oleśnica), wyśw. 1997, mian. 2015

Rys historyczny:
W 1982 r. powstały zręby parafii – samodzielny ośrodek duszpasterski i tymczasowa kaplica w Rykoszynie, wybudowana w ciągu jednego miesiąca. 29 maja 1982 r. poświęcił ją bp Stanisław Szymecki. Już w następnym roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego, a parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe została erygowana dekretem z 23 stycznia 1984 r. Wydzielono ją z parafii Piekoszów.

Projektantem nowego kościoła był inż. arch. dr Józef Jamróz, zaś konstruktorem Jerzy Stanin. 14 sierpnia 1991 r. kościół poświęcił bp Jan Gurda.

Wyposażenie współczesne. W ołtarzu głównym krzyż, po bokach obrazy: patrona św. Maksymiliana i Jezusa Miłosiernego. W ołtarzu bocznym – kopia słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Piekoszowskiej, czczonej w parafii (wydzielonej w całości z macierzystego Piekoszowa).

Odpust: św. Maksymiliana Kolbego – 14 sierpnia

Czy wiesz, że…
W kościele jest odprawiana nowenna do św. Maksymiliana – patrona, a ks. Bogusław Jaroszek ułożył niegdyś hymn ku jego czci w formie pieśni.

Szczegółowy zapis kronikarski z czasów budowy kościoła, zebrany i wybrany przez ks. B. Jaroszka w formie książki, jest dokumentalnym zapisem pewnej epoki, gdzie proponowano wiernym nowe formy duszpasterskie, trwały budowy, brakowało pieniędzy, zmieniał się ustrój, ludzie bywali wzburzeni – specyficzne, niełatwe dla Polaków lata 1984-1991.

Dawna kaplica została zaadaptowana na filię gminnej biblioteki.