TRZCINIEC, Podwyższenia Krzyża Świętego

tel. 41-381-45-72

liczba mieszkańców: 1 086

Proboszcz:
ks. Leszek Struzik, mgr teol., KHM, ur. 1965 (Dzierzgów), wyśw. 1991, mian. 2023

Rys historyczny:
Według parafialnych źródeł – pierwszy kościół w Trzcińcu w 1330 r. zbudował i założył parafię książę wojewoda Sieciech. Na pewno w poł. XV w. istniała już parafia i drewniany kościół parafialny – w 1440 r. ufundowali go Jan i Tomasz Borkowie.

W 1781 r. kościół został odrestaurowany. Ściany obito deskami, a główne wejście prowadziło przez dzwonnicę. W tym czasie kościół nosił wezwanie Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego. W ołtarzu głównym znajdowała się rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, natomiast w bocznych – św. Barbary, św. Józefa  oraz Najświętszej Maryi Panny.

W 1826 r. kościół uległ zniszczeniu i został rozebrany, a parafia Trzciniec nie była w stanie go odbudować. W tym samym roku parafię przyłączono do parafii Rakoszyn. Do tamtejszego kościoła przeniesiono również część wyposażenia trzcinieckiej świątyni.

W 1928 r. z inicjatywy okolicznych mieszkańców, z Andrzejem Szkonderem gospodarzem z Trzcińca na czele, wybrano komitet budowy kościoła (apel do miejscowej ludności: podpisali A. Szkonder, M. Sufin, G. Kaczmarski, a okolicznościowy obrazek wydrukowała Drukarnia „Jedność” w Kielcach).

Inicjatywa zaowocowała wybudowaniem w Trzcińcu w latach 1928-1935  drewnianej kaplicy (napis na pamiątkowej fotografii wskazuje, że nosiła ona wówczas wezwanie Trójcy Świętej), która w 1959 r. została rozbudowana i zamieniona na niewielki drewniany kościół. Był on wzniesiony na planie prostokąta, z niewysoką wieżą. Rozpoczęto wówczas organizowanie ośrodka duszpasterskiego.

Parafię erygował 15 lutego 1982 r. bp Stanisław Szymecki. Została ona wydzielona z parafii z parafii: Rakoszyn, Sędziszów oraz Krzcięcice.

We wnętrzu – zabytkowy krzyż z poprzedniego kościoła w ołtarzu głównym, odnowionym w 2007 r. Odnowiony ołtarz wybudowano w latach 60-tych XX w. Z tamtego okresu pochodzą posrebrzane sceny nawiązujące do św. Heleny, odnalezienia Krzyża, i przekazywania relikwii Krzyża innym narodom, także polskiemu. Autorem projektu ołtarza był Stanisław Skibniewski z Kielc, a wykonał go w 1964 r. Franciszek Zaręba z Charsznicy.

Większość elementów dębowych w wyposażeniu kościoła pochodzi z tamtego okresu. Całość prezbiterium uzupełniają: nowe tabernakulum, mosiężne odlewy przedstawiające Ducha Świętego, symbol IHS w cierniowej koronie nad głównym ołtarzem oraz wyobrażenia Baranka – Chrystusa Zwycięzcy i Ewangelistów. W ołtarzach bocznych – kopia obrazu jasnogórskiego i Pana Jezusa Miłosiernego.

Czy wiesz, że…
Dawniej Trzciniec zwano: w XV w. Trzenyecz, w 1508 r. – Tszenyecz, natomiast w 1851 r. – Tczeniec. Właścicielami wsi byli m.in.: Borkowie, Kempscy, Księscy, Śląscy, Darowscy, Karnkowscy, Borkiewiczowie, Lipińscy, Sielscy, Sternfeldowie.

Przed kościołem w Trzcińcu stoi figurka Matki Boskiej z 1901 r., ufundowana przez Felicję z Kosickich i mieszkańców Trzcińca. To właśnie w tym miejscu znajdował się ołtarz główny dawnego kościoła.

Odpusty: Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września
Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia