Pasyjne wnętrze kolegiaty w Skalbmierzu

Czas Wielkiego Postu sprzyja refleksji nad cierpieniem, przemijaniem, niepewnym ludzkim losem. W całej Polsce Wielki Tydzień jest tradycyjnie czasem wzmożonej pobożności i praktyk religijnych, takich jak: rekolekcje, udział w nabożeństwach pasyjnych, spowiedź wielkanocna czy pobożne nawiedzanie świątyń.

Wielki Tydzień – to poprzedzający Wielkanoc ostatni tydzień Wielkiego Postu, przypadający pomiędzy dwiema wielkimi niedzielami: Palmową i Wielkanocną. Wszystkie kolejne dni tego tygodnia noszą zwyczajowo nazwę Wielki Poniedziałek, Wtorek itd. Tydzień ten bowiem, poprzedzający największe w roku święto kościelne, charakteryzuje się bardzo bogatą liturgią.

Zanim rozpoczną się ceremonie Wielkiego Tygodnia zapraszam na spacer po kolegiacie w Skalbmierzu w pasyjnym jej wymiarze. Zatrzymamy się nad ogromnym krzyżem pomiędzy prezbiterium a nawą główną zwaną „Tęczą”. Następnie powolnym krokiem możemy przejść pod boczny ołtarz w nawie południowej „Ukrzyżowanie Chrystusa z widokiem na Jerozolimę”. W zakrystii odnajdziemy, ostatnio odnowiony, ołtarz  „Ukrzyżowanie  Chrystusa”.

Prezbiterium od nawy głównej oddziela wspaniała barokowa tęcza z końca XVII wieku. Jej dominującym elementem jest monumentalny, dwustronny krucyfiks otoczony aniołkami, po którego obu stronach stoją Matka Boża Bolesna i św. Jan Ewangelista. W zwieńczeniu tęczy znajduje się obraz św. Józefa z Dzieciątkiem z XX wieku, zaś na drzewcu krzyża XVIII-wieczny portret trumienny nieznanego szlachcica, prawdopodobnie jakiegoś dobrodzieja kościoła.

W nawie południowej kolegiaty znajduje się wczesnobarokowy ołtarz z I połowy XVIII wieku, z barokowym krucyfiksem umieszczonym na tle płaskorzeźby z widokiem na Jerozolimę. Po dwóch stronach krzyża znajdują się pary kolumn z rzeźbą Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła. Nad krzyżem znajduje się tzw. gloria z aniołami.

Zakrystia kolegiaty poddawana jest obecnie renowacji. W 2015 r. został odnowiony ołtarz „Ukrzyżowanie” i 18 obrazów. Ołtarz z obrazem „Ukrzyżowanie” znajduje się na osi zakrystii przy ścianie wschodniej kolegiaty. Ma formę  architektoniczną i składa się z murowanej mensy oraz drewnianej nastawy. Po bokach ramy umieszczono złocone kolumny z bazami i głowicami. Na szczycie ołtarza znajduje się rzeźba Archanioła Michała. Drewniany ołtarz z obrazem olejnym na płótnie „Ukrzyżowanie” pochodzi z I połowy XVII wieku. To tylko niektóre elementy pasyjne kolegiaty w Skalbmierzu - sukcesywnie odnawiane i poddawanej renowacji.

Zapraszam na liturgie wielkopostne i wielkanocne do kolegiaty, a będą bardzo bogate w coroczny konkurs na najpiękniejszą palmę, procesję z palmami, drogi krzyżowe plenerowe, nocne czuwanie strażaków przy Grobie Pańskim.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ W SKALBMIERZU