Pielgrzymka dekanatu skalbmierskiego do Gietrzwałdu i Torunia

Wśród pielgrzymów zmierzających do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej znaleźli się pątnicy z dekanatu skalbmierskiego. Na inicjatywę dziekana, ks. kan. Mariana Fatygi, odpowiedzieli wierni z parafii Skalbmierz, Małoszów, Topola, Dzierążnia, Wolica, Stradów oraz Pałecznica.

Grupa 110 osób, pod kierunkiem ks. Roberta Kowalskiego wikariusza skalbmierskiego, dotarła na miejsce 14 października 2017 r. Dekanalne obchody rocznicy objawień gietrzwałdzkich rozpoczęły się od Eucharystii oraz rozważań Drogi Krzyżowej. Po zakończeniu modlitwy wierni udali się do cudownego źródełka, które – w trakcie jednego z objawień – pobłogosławiła Najświętsza Maryja Panna. Czerpana z niego woda przynosi ulgę w cierpieniu i uzdrowienia. Droga powrotna wiodła przez Toruń, gdzie pielgrzymi zwiedzali Stare Miasto, kosztowali pierników, zatrzymali się na modlitwę w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Rok 2017 to czas szczególny dla wszystkich katolików na świecie. Upływa on pod znakiem doniosłego jubileuszu, jakim jest 100. rocznica objawień fatimskich. Przed widzeniami na ziemi portugalskiej Matka Boża ukazywała się również w innych częściach świata, aby wzywać wszystkich wierzących do odmawiania modlitwy różańcowej.

Łaska objawień, w 1877 r., spadła także na polskie dzieci – w Gietrzwałdzie. Kościół w Polsce obchodził 140-lecie tych wydarzeń - stąd pielgrzymka dekanatu skalbmierskiego.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN SKALBMIERSKI