Pierwsze Damy odwiedziły "Kostkę"

Pierwsze Damy Polski i Węgier: Agata Kornhauser-Duda oraz Anita Herczegh odwiedziły uczestników turnieju szachowego zorganizowanego w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Po uroczystym powitaniu w progach szkoły, uroczystości przeniosły  się do szkolnej kaplicy, gdzie ks. Jacek Kopeć, dyrektor placówki przybliżył jej historię oraz osiągnięcia uczniów. – „Nasza szkoła prowadzi wymiany pomiędzy placówkami z innych państw, w tym m.in. ze szkołą z Debreczyna na Węgrzech i właśnie o tych doświadczeniach opowiadał ksiądz dyrektor podczas prezentacji” –mówi Anna Pierzak, wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach. – „W 2016 r. gościliśmy panią konsul Węgier, która zapytała czy bylibyśmy zainteresowani wymianą. Oczywiście się zgodziliśmy i po kilku miesiącach nasi uczniowie odwiedzili ten kraj” – uzupełnia wicedyrektor.

– „Panie prezydentowe gratulowały nam osiągnięć, w swoich przemówieniach podkreślały wartość edukacji. Pierwsza Dama Polski zwróciła uwagę na to, że wymiany, wzmacniają językowo uczniów. Po przemówieniach przeszliśmy do sali językowej, w której czekali uczniowie, którzy brali udział w wymianach. To był moment w którym młodzież mogła porozmawiać osobiście z Pierwszymi Damami. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie,  uczniowie stanęli na wysokości zadania, a panie prezydentowe na każdym kroku okazywały życzliwość i uśmiech” – podkreśla Anna Pierzak.

Kolejnym punktem spotkania był turniej szachowy, który odbywał się na hali sportowej szkoły. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 osób. – „Prezydentowe podchodziły do uczestników turnieju, rozmawiały z nimi, podkreślały , że szachy rozwijają logiczne myślenie i przynoszą wiele korzyści. Pani Agata Kornhauser-Duda opowiedziała nam również, że sama w dzieciństwie lubiła grać w szachy ze swoim dziadkiem” – relacjonuje wicedyrektor.

Turniej swoim patronatem objęli: Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Dyrektorem wydarzenia był Leszek Jarosz, prezes Victoria Komplexbud Kielce.

tekst za: em.kielce.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"