Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Tradycyjnie w II Niedzielę Adwentu obchodziliśmy Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie. Tego dnia w polskich parafiach wierni modlili się w intencji katolików na Wschodzie, a do puszek zbierane były ofiary materialne.

Obchodzony od 2000 r. Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie ma w tym roku szczególny charakter ze względu na 25-lecie działalności organizującego go Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Został on powołany w 1989 r. przez ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa i bardzo konkretnie uczestniczy w historii odradzania się Kościoła katolickiego na Wschodzie. W tym czasie powstawały struktury kościelne, tworzono nowe diecezje, otwierano seminaria duchowne i uczelnie katolickie, budowano i remontowano kościoły. Dzięki pomocy Zespołu w wielu miejscach prowadzone są również dziś prace budowlane, możliwa jest działalność edukacyjna, formacyjna i charytatywna: troska o bezdomnych, domy dziecka, domy opieki dla osób starszych czy domy samotnej matki. W Polsce Zespół prowadzi Stowarzyszenie Młodzieży z Europy Wschodniej i Środkowej „OPOKA”, które pomaga finansowo studentom zza wschodniej granicy. Zespół wspiera też uczniów z Liceum Polonijnego w Warszawie.

- „Wielu z nas pozostawiło tam swoje rodziny. A jeszcze więcej jest takich, którzy wspominają swoich bliskich zmarłych i ich groby, często już bezimienne, rozsiane na Wileńszczyźnie, Polesiu, na Wołyniu i Podolu, bezkresnej Syberii czy na stepach Kazachstanu” – piszą o Wschodzie przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Dydycz i dyrektor Biura Zespołu ks. Leszek Kryża w apelu na II Niedzielę Adwentu.

Ogólnopolskie obchody Dnia modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie rozpoczną się w piątek, 5 grudnia 2014 r. o godz. 21.00 apelem przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W niedzielę, 7 grudnia o godz. 9.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie będzie celebrowana Msza św. w intencji Kościoła na Wschodzie, transmitowana przez Program I Polskiego Radia. O godz. 13.00 w TVP Polonia będzie można obejrzeć transmisję Mszy św. z kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie. Tego dnia w polskich parafiach wierni będą modlić się w intencji katolików na Wschodzie, a do puszek zbierane będą ofiary materialne. Katolicy ze Wschodu będą w tym czasie pamiętać w modlitwie o Polakach.

Zbiórka w diecezjach w II Niedzielę Adwentu stanowi, obok ofiar wpłacanych na konto, bazę finansową Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Już od 25 lat koordynuje on pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Podczas ubiegłorocznej zbiórki, zorganizowanej 8 grudnia 2013 r., zebrano 2 400 000 zł. Z tych pieniędzy zrealizowano 351 projektów. Na potrzeby Kościoła katolickiego na Ukrainie wydano – 930 000 zł, na Białorusi – 350 000 zł. Pomoc dla Rosji wyniosła 210 000 zł., dla Kazachstanu – 290 000 zł., dla pozostałych państw (Czechy, Mołdawia, Litwa, Estonia, Azerbejdżan, Łotwa, Uzbekistan, Turkmenistan, Abchazja, Gruzja, Serbia) - 200 000 zł.

Największą kwotę, 1 434 000 zł., przeznaczono na działalność charytatywną, akcje formacyjne dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie Caritas Ukraina w czasie wydarzeń na Majdanie. Z pozostałych środków finansowano m.in. prace budowlano-remontowe w parafiach (537 000 zł), pomoce liturgiczne (200 000 zł), materiały katechetyczne i wysyłkę prasy katolickiej (124 000 zł). W ostatnim czasie Zespół wspierał też produkcję pierwszego rosyjskiego filmu o Janie Pawle II „Papież, który nie umarł”. Warto przypomnieć, że w kwietniu br., w trybie nadzwyczajnym, Zespół zorganizował i sfinansował wyjazd do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II pozostawionej przez organizatora w Warszawie młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Zainicjował też akcję „Polska gościnność”, polegającą na zapraszaniu do Polski rodzin z terenów Ukrainy objętych działaniami wojennymi. Do tej pory z takiej formy pomocy skorzystało około 110 rodzin, w tym ponad 60 dzieci.

tekst za: www.episkopat.pl

Zobacz: Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP