Ponad tysiąc osób uczestniczyło w spotkaniu młodzieży w Wiślicy

Śpiew, taniec i modlitwa przy relikwiach świętych i błogosławionych, pantomimy i świadectwa zdominowały XII Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Kieleckiej, które odbyło się w Wiślicy – w historycznym miejscu pierwszego chrztu państwa Wiślan. W spotkaniu uczestniczyło co najmniej 1000 osób. Zlot przebiegał pod hasłem „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”.

Integracja młodych ludzi rozpoczęła się już w południe, w czterech kościołach stacyjnych - w Chotlu Czerwonym, Jurkowie, Kocinie i Strożyskach. Stąd - zawiązaniu wspólnoty i katechezie - ruszył wielki "zlot gwiaździsty": pielgrzymka do Wiślicy.

Pierwsza część wydarzenia odbywała się na placu miejskim. Wiernych powitali wójt Wiślicy, Stanisław Krzak i proboszcz wiślickiej parafii, ks. prałat Wiesław Stępień. Jako pierwsza - witana z honorami, ze szpalerem - przybyła grupa z Jurkowa. Potem z Chotla i kolejne.

Oprawę muzyczną zapewnił klerycki zespół Kerygmat, wspierany przez schole. Na placu przed estradą królowały piosenka i taniec. Był także czas na modlitwę, m.in. w specjalnie rozstawionych namiotach, gdzie można było przyjąć sakrament pokuty. Uczestnicy zlotu młodzieży otrzymywali też tradycyjne zakonne szkaplerze z sentencjami z Pisma Świętego. Młodzież odnowiła też przyrzeczenia chrzcielne zawierzyła swoje życie Madonnie Łokietkowej.

Franciszkanin o. Paweł Chmura – szef franciszkańskiego ośrodka leczenia uzależnień „San Damiano” w Chęcinach, opowiadał o problemach uzależnionych i efektach terapii w ośrodku, a z jego zachęty do rozmowy skorzystało wiele osób. „Dwie godziny przeznaczone na rozmowę minęły błyskawicznie, młodzi ludzie przychodzili z realnymi problemami, a w wielu przypadkach było to wołanie o ratunek” – mówi KAI o. Paweł Chmura.

Ważnym punktem programu zlotu młodzieży była Msza św. w Bazylice wiślickiej pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana i biskupa pomocniczego Mariana Florczyka. Homilię, nawiązującą m.in. do wagi sakramentu chrztu w życiu młodego człowieka, wygłosił bp Kazimierz Ryczan.

Na zakończenie spotkania młodzieży odbył się koncert grupy „PANdamusic”.

XII Spotkanie Młodzieży w Wiślicy było zarazem elementem przygotowań do Jubileuszu Chrztu Polski i XXXI Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, których miejscem także będzie Wiślica. Dlatego już w piątek, 20 czerwca 2014 r. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży i Centrum Wolontariatu Caritas przygotowało szkolenie dla Dekanalnych Zespołów Przygotowań do ŚDM. Wzięło w nim udział 70 młodych reprezentujących 18 dekanatów. Dzięki temu spotkaniu przybliżona została idea ŚDM, ich program i cele oraz inicjatywy podejmowane w diecezji z tej okazji. Równocześnie młodzi mogli zapoznać się z działaniami wolontariackimi i nauczyć metod służacych budowaniu więzi w grupie.

Ufamy, że szkolenie i spotkanie w Wiślicy zaowocuje ożywieniem grup apostolskich młodzieży w diecezji i pozwoli dobrze przygotować się na przyjęcie młodych pielgrzymów w 2016 roku.

dziar
tekst za: www.ekai.pl