Poświęcenie Domu Pomocy Społecznej w Piekoszowie

W niedzielę, 15 listopada 2015 r. w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie – z okazji odpustu Matki Bożej Ostrobramskiej – odbyło się poświęcenie nowej części budynku z lokalami aktywizującymi.

Licznie zebrani goście z różnych stron: z Kielc i okolic, Koniecpola, Końskich i innych, przedstawiciele władz z Wydziału Polityki Społecznej, MOPR, Urzędu Gminy Piekoszów, Wójt Gminy Strawczyn, GOPS Masłów, kilku domów pomocy społecznej województwa świętokrzyskiego, osoby zaangażowane w realizację prac budowlanych w ramach projektu z Programu Współpracy Szwajcarsko-Polskiej oraz sponsorów. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą św., której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W homilii Biskup Kielecki wyznaczył krótko, a bardzo dobitnie misję do wykonania dla wszystkich osób stanowiących Dom dla Niepełnosprawnych, także w poszerzonych, nowych zadaniach jakie wyznacza otwarcie lokali aktywizujących. Ma to być „miejsce, gdzie człowiek jest kochany. Na nic techniczne wykonywanie obowiązków bez serca” – mówił hierarcha. – „Czas jaki Bóg daje w tym miejscu personelowi i podopiecznym musi być czasem miłości i służby. Słowa Jezusa: Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość mieć będziecie są szczególnie tutaj aktualne” – dodał kielecki ordynariusz.

Dziękując na zakończenie Mszy św. za obecność i homilię Basia nazwała naszego Arcypasterza człowiekiem kochającym, bo zatroskanym o rozwój duchowy ludzi, do których został posłany.

Następnie po przejściu na korytarz została przecięta symboliczna wstęga biało-czerwona otwierające wejście do nowej części budynku.

Kolejnym punktem uroczystości był wspólny obiad na jadalni. Na zakończenie wygłoszono kilka okolicznościowych przemówień m.in.: Pani Dyrektor R. Segiecińska, Przewodniczący Rady Gminy – Z. Grosicki, Pani Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych z Koniecpola – B. Bladziak i przedstawicielka – J. Wąsek, Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Piotrowski, Ksiądz Dyrektor Caritas Stanisław Słowik.

Na szczególną uwagę zasługuje wypowiedź ks. Stanisława Słowika, który przedstawił działalność Domu w perspektywie historii ponad 20 lat działalności. Podkreślił, że powstanie placówki w Piekoszowie – to pierwsze duże przedsięwzięcie odnowionej po 1989 r. Caritas diecezjalnej. Zaznaczył rozwój Domu w kierunku kompleksowego odnawiania sił ciała i ducha osób, korzystających z opieki, rehabilitacji i innej pomocy świadczonej w różnych formach.

Po obejrzeniu prezentacji przedstawiającej realizację w ciągu ostatniego roku Programu Współpracy  Szwajcarsko-Polskiej i filmu reklamowego TVP Kielce  wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne i legionowe z akordeonem Zygmunta i tekstami na dużym ekranie.

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM