Powstał Świętokrzyski Szlak Papieski Św. Jana Pawła II

W dniu 9 października 2015 r. w Domu Biskupim w Kielcach miało miejsce  podpisanie porozumienia dotyczącego utworzenia i utrzymania Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Świętego Jana Pawła II. Dokument w imieniu Diecezji Kieleckiej podpisał Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W imieniu gmin, przez które przebiega szlak dokument podpisali: Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce Mariusz Porębski, Wójt Gminy Górno Przemysław Łysak oraz Wójt Gminy Masłów Tomasz Lato. Następnie w Kurii Diecezjalnej odbyła się konferencja prasowa.

O idei powstania szlaku papieskiego w diecezji kieleckiej opowiedział ks. kan. Krzysztof Banasik –diecezjalny referent kultury fizycznej i sportu. Szlaki papieskie istnieją w wielu regionach Polski i upamiętniają wędrówki Ojca Świętego Jana Pawła II po polskich górach, Jego spływy kajakowe, rajdy rowerowe  oraz miejsca, które odwiedził. „Pilnujcie mi tych szlaków” powiedział Papież w 1979 r. podczas I pielgrzymki do Polski. Koordynacją szlaków papieskich zajmuje się Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa, a patronat sprawuje kard. Stanisław Dziwisz. Obecna na spotkaniu prezes Fundacji p. Urszula Własiuk wyraziła radość, że na Ziemi Świętokrzyskiej powstał szlak, który uzupełni mapę szlaków papieskich istniejących w wielu miejscach Polski.

Karol Wojtyła jako biskup, a później metropolita krakowski w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku kilkakrotnie przyjeżdżał na Kielecczyznę z okazji różnych uroczystości diecezjalnych. Odwiedzał też klasztor Cystersów w Jędrzejowie oraz kościoły w Wiślicy i Bodzentynie. Szczególnie ważnym wydarzeniem w historii Ziemi Świętokrzyskiej była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie dnia 3 czerwca 1991 r. podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny.

Świętokrzyski Szlak Papieski łączy właśnie te dwa miejsca szczególnie związane z wizytą papieską. Motto szlaku to słowa Świętego wypowiedziane w Masłowie: „To jest moja matka ta ziemia”. Szlak rozpoczyna się na placu św. Jana Pawła II obok Bazyliki Katedralnej w Kielcach i biegnie do Masłowa przez Dyminy i Kaczyn, gdzie w parafialnych świątyniach znajduje się wiele pamiątek po św. Janie Pawle II. Szlak liczy łącznie 41 km, ale można go podzielić na krótsze odcinki, dostosowując do możliwości i potrzeb turystów. Połowa trasy wypada w Kaczynie, gdzie w Ośrodku Caritas można odpocząć i przenocować.

Ks. kan. Sławomir Sarek – diecezjalny duszpasterz młodzieży zapowiedział wydarzenie związane z otwarciem szlaku papieskiego. W przeddzień kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - 15 października 2015 r. z Kielc i Masłowa wyruszą grupy młodzieży, by w połowie trasy spotkać się w Kaczynie. W kościele parafialnym o godz. 14.00 bp Jan Piotrowski poprowadzi nabożeństwo różańcowe i ogłosi otwarcie szlaku. Potem odbędzie się spotkanie integracyjne w Ośrodku Caritas.

 

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM