Pożegnaliśmy biskupa Kazimierza Ryczana

Biskup Kazimierz Ryczan spoczął w Krypcie Biskupów Kieleckich w Bazylice Katedralnej. W Kielcach zakończyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego ordynariusza diecezji kieleckiej. Mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Przy ulicy Jana Pawła II i na placu Najświętszej Maryi Panny zgromadziło się bardzo wielu wiernych. Od południa, w oczekiwaniu na przybycie trumny z ciałem bp. Kazimierza Ryczana modlili się w intencji biskupa seniora.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.30 w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej, gdzie zmówiono modlitwę różańcową.

O godz. 14.30 kondukt żałobny wyruszył przez ulicę Jana Pawła II i plac Najświętszej Maryi Panny w kierunku Bazyliki Katedralnej. Na jego czele ustawiło się ponad 40 hierarchów Kościoła Katolickiego na czele z kardynałem Kazimierzem Nyczem i metropolitą krakowskim abp Markiem Jędraszewskim, a także kilkadziesiąt delegacji ze swymi sztandarami.

Oficjalne delegacje wkroczyły do bazyliki, pozostali wierni zajęli miejsca wokół katedry i na placu Jana Pawła II, gdzie ustawiono telebim.

Biskupa Kazimierza Ryczana przybyli pożegnać m.in. minister Andrzej Dera, reprezentujący Kancelarię Prezydenta RP, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, szef policji gen. Jarosław Szymczyk, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. W bazylice pojawiły się reprezentacje senatów uczelni, z którymi przez lata związany był bp Kazimierz Ryczan: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej, parlamentarzyści, reprezentacje samorządów Kielc z prezydentem Wojciechem Lubawskim i Żurawicy, miejsca, gdzie urodził się biskup senior.

Wszystkich zgromadzonych w kościele i wokół niego, a także słuchających i oglądających bezpośrednią transmisję w mediach przywitał ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Jan Piotrowski.

Na początku przeczytano także list skierowany przez kardynała Pietro Parolina, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym przekazano zapewnienie o modlitwie Ojca Świętego, papieża Franciszka, za duszę zmarłego biskupa.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił abp Józef Michalik, były metropolita przemyski i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- „W jego głos wsłuchiwała się cała Polska i była mu wdzięczna za ducha odwagi, szczególnie wtedy, gdy jeszcze całkiem niedawno wzywano do odejścia od chrześcijańskiej kultury i tradycji, a także do wygaszania Polski” - mówił w homilii abp Józef Michalik. – „Przeciwstawiał się tym głosom, które pojawiały się w wydawałoby się uczciwych pismach i u istotnych luminarzy, piszących o tym, że polskość to nie jest normalność, że to polskie piekło, które sami autorzy gorliwie rozpętywali. Bolały nas kłamstwa i antyklerykalna propaganda. Potrzebny był wówczas głos Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale także głos bp. Kazimierza Ryczana” - dodawał. – „Zdecydowanie bronił Radia Maryja i Telewizji Trwam - przypominał abp Michalik - a przy tym odznaczał się wielkim taktem i kultura. Zawsze lubił pomagać w trudnych sytuacjach”.

Emerytowany metropolita przemyski przypominał imponujący dorobek naukowy i kaznodziejski bp. Kazimierza Ryczana, jego prace na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i religijne środowisko ziemi przemyskiej, w którym dorastał. – „Jego matka wyznała kiedyś, że od poczęcia wiedziała, że Bóg chce go dla siebie (…).Bp Kazimierz Ryczan podjął się następstwa swych wielkich poprzedników, w tym abp. Stanisława Szymeckiego, a także bp. męczennika Czesława Kaczmarka” - mówił abp Michalik.

Na zakończenie liturgii pogrzebowej minister Andrzej Dera odczytał list kondolencyjny prezydenta RP Andrzeja Dudy, a szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa list od premier Beaty Szydło, głos zabrał także prezydent Kielc Wojciech Lubawski. W imieniu kapłanów biskupa seniora pożegnał ks. prałat Lucjan Skolik; a w imieniu osób konsekrowanych – siostra referentka.

Po Mszy św. ciało zmarłego biskupa zostało złożone w podziemiach katedry, gdzie spoczywają poprzedni ordynariusze diecezji kieleckiej. Jako pierwsze złożone zostało w niej w 1818 r. ciało Wojciecha de Boża Wola Górskiego, pierwszego biskupa kieleckiego. Później pogrzebani tam zostali jego następcy: bp Maciej Majerczak, ktory był administratorem apostolskim diecezji w latach 1848-1870, bp Tomasz Teofil Kuliński (w 1907 r.), bp Augustyn Łosiński (w 1937 r.), bp Czesław Kaczmarek (w 1963 r.) i bp Jan Jaroszewicz (w 1980 r.).

tekst za: radio.kielce.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce

>> Relacja na stornie Radia Kielce

>> Facebook (Janusz Kamiński)

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"