Pożegnanie Śp. ks. Stanisława Zapały w Kostomłotach

W kościele parafialnym w Kostomłotach, który jest dedykowany jednemu z głównych Patronów Polski św. Andrzejowi Boboli, pożegnano zmarłego nagle Śp. ks. Stanisława Zapałę, dotychczasowego proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Przybysławicach, koło Miechowa. Liturgii pogrzebowej, przy współudziale ponad 130 kapłanów, przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

- Odszedł do wieczności nagle. Mówimy nagle, a przecież nasze życie dzieci Bożych, jakimi jesteśmy od chwili chrztu świętego, nie ma innego kierunku pielgrzymowania, jak tylko ten, który prowadzi do domu Ojca, gdzie jest mieszkań wiele. Nie jest też inaczej w życiu kapłana. Syntezą tej prawdy są słowa modlitwy mszalnej, która wybrzmiała przed chwilą, jako nasza pokorna prośba, aby nasz brat kapłan, który głosił braciom i siostrom Ewangelię czyli Imię Jezusa (…), był przyjęty do społeczności świętych”– mówił w homilii bp Piotrowski.

W imieniu kolegów rocznikowych zmarłego kapłana pożegnał ks. Stanisław Malec, proboszcz z Chełmiec.

Śp. ks. Stanisław Zapała urodził się 15 lutego 1954 r.w Kostomłotach, jako syn Szczepana i Stanisławy. Szkołę podstawową odbywał w Kostomłotach a po niej uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął w katedrze kieleckiej 26 maja 1979 r., z rąk ordynariusza kieleckiego bp. Jana Jaroszewicza. W dwunastym roku kapłaństwa otrzymał nominację na proboszcza parafii w Dobrakowie a następnie posługiwał jako proboszcz w parafii Dębno, Jarząbki, a przez ostatnie 5 lat w Przybysławicach. Zmarł nagle 29 lipca 2020 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele parafialnym w Kostomłotach, a po nich jego ciało zostało złożone w grobowcu rodziców, na parafialnym cmentarzu w Kostomłotach.

ks. Krzysztof Tkaczyk

Foto: ks. Krzysztof Tkaczyk