Przemysław Kasprzyk odznaczony pośmiertnie Medalem za zasługi dla diecezji kieleckiej

Krystyna Kasprzyk – mama śp. Przemysława Kasprzyka - działacza ekumenicznego i wychowawcy młodzieży, odebrała 4 listopada z rąk bp. Mariana Florczyka w kościele św. Franciszka z Asyżu, Medal za zasługi dla diecezji kieleckiej, przyznany pośmiertnie przez bp. Jana Piotrowskiego. Przemysław Kasprzyk zmarł w Kielcach 21 lipca na raka trzustki, w wieku 41 lat.

Mszy św. w intencji zmarłego w wypełnionym po brzegi kościele św. Franciszka z Asyżu, przewodniczył bp Marian Florczyk, w koncelebrze z kilkunastoma księżmi związanymi z ruchem ekumenicznym. W uroczystości wzięli udział także: Andrzej Jeziernicki - Naczelny Prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej i pastor Janusz Daszuta z Kościoła metodystycznego.

W homilii o. Adam Sroka OFMCap. – proboszcz parafii, w ciepłych słowach wspomniał zmarłego nazywając go „dodatkowym wikarym” tej parafii, przypominając rzesze młodych ludzi, które przygotowywał on do bierzmowania, zaangażowanie w spotkania w duchu Taize, Światowe Dni Młodzieży, działalność ekumeniczną. – Był łącznikiem pozytywnie nastawionym na inne Kościoły, uczestniczył w spotkaniach w zborach protestanckich, śpiewał w chórze prawosławnym. Wierzył, że miłość Chrystusa pokonuje wszelkie bariery – mówił.

- Gratulujemy mamie, że miała takiego dorodnego wiarą syna – powiedział bp Marian Florczyk, zauważając zarazem, że przyznany Medal jest przede wszystkim dla żyjących, pamiętających Przemka, aby „mobilizował ich do czynów wiary”.

Spotkanie zakończyła modlitwa o pokój i jedność chrześcijan.

Jacek Dziubel ze wspólnych wyjazdów do Kodnia zapamiętał pomysłowość Przemysława Kasprzyka, który po drodze odkrywał ciekawe wspólnoty naznaczone ekumenizmem i zawsze tam grupy prowadził. Takich wyjazdów odbyli wspólnie co najmniej 25. - Przemek miał mocny i czysty, choć nieszkolony głos. We czterech kilkanaście lat temu założyliśmy chór Oikumene, aby ducha Prawosławia i ekumenizmu nieść do katolików - wspomina.

Przez wiele lat Przemysław Kasprzyk działał na rzecz ruchu ekumenicznego. Był konsultorem świeckim Diecezjalnej Rady Ekumenicznej w Kielcach, ekumenistą, działaczem i publicystą ekumenicznym, a także inicjatorem wielu przedsięwzięć ekumenicznych w Kielcach i w diecezji kieleckiej. Od 1994 r. był współorganizatorem wyjazdów kielczan do Kodnia nad Bugiem na Kodeńskie Dni Ekumeniczne. Uczestnik wielu spotkań międzywyznaniowych, prelegent spotkań, dni rekolekcyjno-poznawczych i zjazdów ekumenicznych w Polsce. W latach 1993-2004 był osobą kontaktową ze wspólnotą ekumeniczno-monastyczną braci z Taizé, odpowiedzialną za prowadzenia tzw. punktów przygotowań przy kilku parafiach kieleckich do Europejskich Spotkań Młodych. W parafii ojców kapucynów przez lata przygotowywał młodzież do bierzmowania.

dziar
tekst za: www.ekai.pl