Przygotowania do ŚDM Panama 2019 rozpoczęte!

Nasza diecezja rozpoczęła przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Panama 2019. W sobotę, 21 października 2017 r. w auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach odbyło się spotkanie osób, które chciałby się włączyć w organizację wyjazdu do Panamy.

Spotkanie prowadził ks. Łukasz Zygmunt – diecezjalny duszpasterz młodzieży. Obecni byli: ks. dr Mirosław Cisowski – dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej, przedstawiciel proboszczów – ks. kan. Włodzimierz Jastrząb ze Skorzeszyc oraz dekanalni duszpasterze młodzieży. Były także obecne grupy młodzieży m.in. z Parafii Skorzeszyce, Chmielnik i parafii kieleckich.

Spotkanie rozpoczęło się odmówieniem jednej tajemnicy Różańca Świętego. Następnie konferencję wygłosił ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM Panama 2019. Nasz Gość przedstawił pokrótce aktualny stan przygotowań naszego kraju do udziału w tym światowym spotkaniu młodzieży, które będzie trwało od 22-27 stycznia 2019 r. Ks. Parafiniuk mówił także o Panamie, jej specyfice, klimacie, ustroju politycznym i mentalności Panamczyków. Poznaliśmy także wiele ciekawostek tego kraju leżącego w Ameryce Łacińskiej.

Po konferencji Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprosiło wszystkich zebranych na mały poczęstunek. Były słodkie bułki, kawa, herbata, woda mineralna i kanapki.

Około południa rozpoczęła się druga część spotkania. Ks. Łukasz Zygmunt przedstawił plan całorocznej pracy, którą podejmie Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży w zbliżającym się nowym roku kościelnym. Była mowa m.in. o parafialnych spotkaniach młodzieży, które powinny mieć miejsce w związku z Uroczystościami Chrystusa Króla i Zesłania Ducha Świętego; o spotkaniach dekanalnych – w związku z Nocą Świętych; a także o spotkaniach diecezjalnych, które będą miały miejsce w Niedzielę Palmową w Katedrze oraz w Wiślicy 16 czerwca 2018 r.

Ks. Zygmunt zachęcił również, aby odpowiadając na prośbę dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, zorganizować w parafiach modlitwę za ŚDM w Panamie każdego 22 dnia miesiąca. – „Wystarczy taką intencję dodać do modlitwy wiernych podczas Mszy św. W ten sposób nasi wierni usłyszą o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia, które czeka nas w 2019 r.” – dodał ks. Zygmunt.

Bezpośrednim przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży będzie Synod Biskupów, który odbędzie się w październiku 2018 r. Na jego hasło wybrano słowa: „Młodzież, wiara, rozeznanie powołania”.

xmhas