Przyjedź do Pacanowa

Sanktuarium w Pacanowie proponuje jednodniowe spotkania pielgrzymkowo–rekolekcyjne. W Pacanowie znajduje się średniowieczny, słynący łaskami wizerunek Pana Jezusa Konającego. Duszpasterze spodziewają się pielgrzymów z całej Polski.

Obraz umieszczony jest w kościele św. Marcina, podniesionym do godności Bazyliki Mniejszej w 2008 r. przez Benedykta XVI.

„W obecnym czasie walki z krzyżem oraz w Roku Wiary, sanktuarium w Pacanowie jest jednym z miejsc, gdzie można zyskać odpust zupełny. Zapraszamy księży z grupami wiernych do Cudownego Jezusa Konającego - na dzień modlitwy i skupienia” – zachęca proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prałat Ignacy Leszek Domagała.

Sanktuarium przygotowało dla zainteresowanych plan dnia, według którego można zorganizować pobyt lub przygotować go indywidualnie, w oparciu o własną koncepcję.

Sanktuarium proponuje rozpoczęcie dnia skupienia o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Jezusa Konającego, gdzie nastąpi odsłonięcie krzyża, przybliżenie kultu Jezusa Konającego oraz historii sanktuarium. Następnie można zorganizować nabożeństwo Drogi Krzyżowej - do XIV stacji w bazylice lub do siedmiu słów Jezusa na Krzyżu w plenerze.

W godzinach dopołudniowych pacanowskie sanktuarium zachęca do modlitwy w Kaplicy Pana Jezusa. Może to być np. adoracja, różaniec, modlitwa indywidualna, jest także czas na spowiedź. Następnie o godz. 11.20 – Msza św. z kazaniem. Od ok. 12.15. - czas wolny, do zagospodarowania np. w ogrodach plebańskich. W domu pielgrzyma mając swój prowiant, można zjeść posiłek lub zamówić herbatę i słodkie pieczywo, w tym słynne rogaliki – tzw. „Marciny pacanowskie”.

Dzień skupienia kończyłaby Koronka do Bożego Miłosierdzia w Kaplicy Pana Jezusa, ucałowanie Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i błogosławieństwo. Gospodarze obiektu proszą o ustalanie terminów co najmniej na dwa tygodnie przed przyjazdem.

Historia pacanowskiego kościoła znajdującego się obecnie w dekanacie stopnickim, liczy ponad 900 lat. Według kopii dokumentu erekcyjnego kościoła pochodzącego z lat 1110–1117, biskup krakowski Maur dokonał w tym czasie konsekracji kościoła, ufundowanego przez Siemiana Niegodzica. Obecny kościół w zrębie murów gotyckich pochodzi zapewne z 2. poł. XIII wieku. Był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany, niszczony przez pożary i działania wojenne. W 1939 r. świątynię ponownie konsekrował bp Franciszek Sonik.

Od strony południowej do kościoła przylega kaplica Pana Jezusa z 1633 r., w której znajduje się cudowny krucyfiks Jezusa Konającego, cieszący się dużym kultem, szczególnie w obszarze Polski południowej, potwierdzonym w źródłach od połowy XVII wieku.

dziar
tekst za: www.ekai.pl