Rektorzy katolickich uczelni wystosowali swoje słowo na Poniedziałek Wielkanocny

Czy zlaicyzowana Europa może skutecznie przeciwstawić się rosnącym w siłę fundamentalizmom, które w swej istocie są sprzeczne z ideałami Ewangelii? Czy Europa może istnieć bez krzyża? Dokąd prowadzi nas odwrócenie się od najgłębszego fundamentu naszej kultury? - takie pytania stawia w liście na Wielkanoc ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. List został odczytany w Poniedziałek Wielkanocny w polskich kościołach.

Ks. prof. Antoni Dębiński tematem tegorocznego listu uczynił krzyż jako znak wiary - symbol miłości Chrystusa do człowieka, ale także symbol głęboko zakorzeniony w cywilizacji europejskiej. To w krzyż Chrystusa wpatrujemy się w sposób szczególny podczas przeżywania Triduum Paschalnego. Przypominamy sobie wtedy, "dlaczego właśnie on jest naszym godłem, znakiem rozpoznawczym oraz źródłem naszej dumy i nadziei".

Rektor KUL przypomina, że w starożytności krzyż był jednak jednym z najokrutniejszych narzędzi wykonywania wyroku śmierci. Skazaniec nie tylko ponosił śmierć w długotrwałych męczarniach, ale podlegał też najwyższemu upokorzeniu, wręcz odczłowieczeniu.

"Przekształcenie znaku największego pohańbienia w symbol nieskończonej chwały wskazuje na wielkie duchowe zwycięstwo chrześcijaństwa nad starym światem. W IV w. cesarz Konstantyn Wielki zniósł karę śmierci przez ukrzyżowanie na znak szacunku dla Chrystusa (...). To niezwykłe zwycięstwo krzyża stanowi źródło i początek cywilizacji europejskiej" - zauważa ks. prof. Dębiński.

To właśnie chrześcijanie tchnęli w antyczną spuściznę ducha wolności, braterstwa i miłości, które stały się znakiem rozpoznawczym ich cywilizacji - tłumaczy dalej rektor KUL. "Europę zbudowano na Golgocie, to znaczy na krzyżu. Dlatego krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, symbolem miłości Chrystusa do człowieka, ale również symbolem naszej cywilizacji, a także symbolem prawdziwego humanizmu. Krzyż jest najwłaściwszym godłem Europy (...)" - przekonuje ks. prof. Antoni Dębiński.

W opinii rektora, od pewnego czasu Europa w znacznym stopniu odrywa się od swoich chrześcijańskich fundamentów. "Od kilku pokoleń propagatorzy niewiary obiecują, że kiedy zostaną rozerwane kajdany chrześcijaństwa, nastąpi wielkie i ostateczne wyzwolenie człowieka" - przestrzega ks. prof. Dębiński.

I dodaje, pytając o konwekwencje przemian religijności dla współczesnej Europy: "Dokąd takie wyzwolenie prowadzi, możemy już dzisiaj obserwować. Po epoce wielkich, zbrodniczych totalitaryzmów, nastały czasy sceptycyzmu, czasy ludzi, którzy nie wiedzą, w co wierzyć i do czego dążyć" - konstatuje autor listu.

Obserwuje się ponadto odrodzenie różnych form fanatyzmu i fundamentalizmu, które na naszych oczach uzewnętrzniają się w terroryzmie. "Kiedy w aktach terroru giną niewinni ludzie, wszyscy jesteśmy przerażeni. Solidaryzujemy się z ofiarami, nawet jeśli ideowo jest nam do nich bardzo daleko. Przez europejskie miasta przechodzą marsze wsparcia. Można jednak zapytać, czy zlaicyzowana Europa może skutecznie przeciwstawić się rosnącym w siłę fundamentalizmom, które w swej istocie są sprzeczne z ideałami Ewangelii. Czy ma na to dość duchowej siły?" - zastanawia się ks. prof. Dębiński.

Jego zdaniem, negatywna odpowiedź na to pytanie musi prowadzić do podstawowego pytania o źródła kryzysu naszej cywilizacji oraz o to, czy "przypadkiem zamierzone odwrócenie się od krzyża nie okazało się odcięciem od jedynego źródła duchowej siły?".

"Zarówno w Święta Wielkanocne, jak i przez cały rok musimy zadawać sobie te pytania: czy Europa, Zachód, nasza cywilizacja mogą istnieć bez krzyża? dokąd nas prowadzi dystansowanie się i odrywanie od najgłębszego fundamentu naszej kultury?" - dodaje ks. prof. Antoni Dębiński.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powstał w 1918 r. Na dziewięciu wydziałach i ponad czterdziestu kierunkach studiów kształci ponad 14 tys. studentów, w tej liczbie ponad 600 cudzoziemców, głównie z Europy Wschodniej. Misją Uniwersytetu jest prowadzenie badań naukowych w duchu harmonii między nauką i wiarą, kształcenie i wychowanie inteligencji katolickiej oraz współtworzenie chrześcijańskiej kultury i troska o to, by treścią Ewangelii przepojone zostały kategorie myślenia, kryteria ocen i normy działania.

lk
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: List Rektora KUL na Poniedziałek Wielkanocny

_______________

Tradycyjnie rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie skierował w Poniedziałek Wielkanocny list do wiernych archidiecezji krakowskiej. „Myśl o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym w niczym nie pomniejsza radości i zaangażowania w zadaną przez Boga człowiekowi przemianę świata. Wręcz przeciwnie. Dopiero perspektywa wieczna nadaje prawdziwy sens wszystkim naszym wysiłkom” – napisał ks. prof. Wojciech Zyzak.

Na wstępie ksiądz rektor podkreślił, że słowa Zmartwychwstałego „Nie bójcie się!” są niezmiernie potrzebne człowiekowi, gdyż nieraz jest przygnieciony świadomością własnej śmiertelności. „Z czasem, w miarę jak upływają lata naszego życia, uświadamiamy sobie, że tak naprawdę nie chodzi nam o przetrwanie jedynie naszych genów czy nawet największych dokonanych przez nas dzieł, ale o nasze życie i że bez naszego osobistego zmartwychwstania, wszystko staje się względne i ostatecznie niewiele warte” – czytamy w liście rektora UPJPII.

Rektor zaznaczył, że myśl o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym nie pomniejsza radości i zaangażowania w zadaną przez Boga człowiekowi przemianę świata. „Dopiero perspektywa wieczna nadaje prawdziwy sens wszystkim naszym wysiłkom” – stwierdził rektor krakowskiej uczelni.

Ks. prof. Zyzak ocenił, że tą perspektywę przypominają Kościołowi i światu przede wszystkim osoby konsekrowane, zwłaszcza w ich radykalnym naśladowaniu Chrystusa poprzez ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. „Trzeba abyśmy uświadomili sobie jeszcze mocniej w tym roku, jak wiele zawdzięczamy kobietom i mężczyznom, którzy nam wszystkim, często przytłoczonym problemami codzienności, przypominają świadectwem swego życia, że ‘przemija postać tego świata’ i że ‘nasza ojczyzna jest w niebie’” – zachęcił.

Rektor uczelni podkreślił, że krakowski uniwersytet stale pragnie się odnawiać w tej właśnie perspektywie wieczności, by „poprzez wysiłek badawczy wielu dyscyplin naukowych stopniowo zbliżać się ku Prawdzie najwyższej”. Wymienił m.in. Wydział Nauk Społecznych, Historii i Dziedzictwa Kulturowego czy Teologiczny z sekcją w Tarnowie, które, przez przypominanie wagi troski o człowieka, ukazywanie bogactwa wielokulturowości czy zgłębianie tejże prawdy najważniejszej, ten dynamizm rozwoju zapewniają.

Zbierana dziś w kościołach składka tradycyjnie przeznaczona jest na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Do wsparcia uczelni modlitwą i realną pomocą zachęcił wiernych archidiecezji krakowskiej także kard. Stanisław Dziwisz.

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie studia prowadzone są m.in. na kierunkach: teologia, filozofia, historia, turystyka historyczna, muzyka kościelna, archiwistyka, dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Uczelnia prowadzi również studia doktoranckie oraz podyplomowe, a także Uniwersytet Trzeciego Wieku.

luk
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: Słowo i życzenia Rektora UP JP II